DOFE 2018: Miejsca, których nie ma. Rekonstrukcje 3D nieistniejącej architektury

DOFE 2018: Miejsca, których nie ma. Rekonstrukcje 3D nieistniejącej architektury
11/05/2018 Zapisy zakończone

Zapraszamy do Centroom na spotkanie pt. "Miejsca, których nie ma. Rekonstrukcje 3D nieistniejącej architektury i przykłady ich wykorzystania". Będzie to wirtualna wycieczka uczestników do świata, którego już nie ma, a który pamiętają z opowieści, z książek i gazet. Zobaczą realistyczne odwzorowanie takich obiektów jak m.in.: Hotel Ritz, Pałac Carski w Białowieży, ulicę Głuchą w Białymstoku z Wielką Synagogą.

Przewodnikiem będzie młody, utalentowany inżynier Adrian Górynowicz, urodzony i od ponad ćwierćwiecza mocno zżyty z Białymstokiem i Podlasiem. Odbicie tego można znaleźć w realizowanych przez niego pracach, które często dotyczą lokalnego podwórka. Jak sam mówi: „Podwórka, które znam ze starych zdjęć, wycinków gazet, opowieści. Podwórka, które wraz z okrutną machiną zniszczenia, zniknęły w wyniku działań wojennych w okolicach połowy ubiegłego stulecia. Miejsca, które znam od dziecka kryją niekiedy mroczną i bardzo brutalną przeszłość. Zachowane pod odrestaurowanymi elewacjami mury przedwojennych budynków są ostatnimi świadkami cierpienia ofiar wojny. Cierpienia ludzi i tego, co ich ręce budowały latami, a zostało zniszczone w mgnieniu oka.” 

Restauracja Hotelu Ritz

Pałac Carski w Białowieży

Wielka Synagoga w Białymstoku

Niewykonalne wydaje się odbudowanie większości z tych obiektów we współczesnym Białymstoku, jednak da się to zrobić w przestrzeni wirtualnej. A dzięki nowoczesnej technologii, można się dosłownie przenieść w miejsca, których nie ma i zapewne nigdy już nie powrócą w rzeczywistym świecie.   


Miejsce: Cowork Centroom, ul. Sienkiewicza 9, Białystok 

Termin: 11 maja 2018, godz. 16:30-18:00 

Limit uczestników: 20 osób 

Wstęp: bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji.

Prowadzący


Adrian Górynowicz - z  wykształcenia magister inżynier gospodarki przestrzennej, z zamiłowania grafik 3D łączący lokalną historię z nowoczesną technologią. Dwukrotny laureat stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku dla młodych twórców w latach 2016 i 2017. Autor cyfrowych rekonstrukcji 3D obiektów, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej, takich jak: Hotel Ritz w Białymstoku, Pałac Carski w Białowieży oraz Wielka Synagoga wraz z fragmentem dzielnicy Chanajki w Białymstoku.