Wiosenne warsztaty modelarstwa kosmicznego - Pułap 300 metrów!

Białostocki Park Naukowo Technologiczny
Żurawia 71, 15-540 BiałystokGotowi na galaktyczną przygodę? Wszystkich pasjonatów modelarstwa kosmicznego oraz tych, którzy marzą o budowie większych rakiet, zapraszamy na dwudniowe warsztaty, podczas których pułap 300 metrów stanie się rzeczywistością! Zdobędziecie wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do konstrukcji rakiet średniej wielkości z silnikami klasy F. Czy jesteście gotowi na ekscytujące starty, gdzie wasze modele wzbiją się w przestworza, by następnie na spadochronach powrócić na Ziemię? Zapiszcie się już dziś i zbudujcie własną rakietę - niebo jest granicą!
Zakres szkolenia obejmować będzie budowę i obsługę modeli średniej wielkości, wyposażonych w silniki klasy F o imponującym impulsie do 80Ns. Uczestnicy będą konstruować bardziej zaawansowane modele o kalibrze 50 mm i masie startowej do 0,5 kg, które wytrzymują duże prędkości. Starty rakiet odbędą się na otwartym terenie, a wylądują one dzięki samoczynnie wyzwalanym spadochronom. Warto podkreślić, że silniki używane podczas warsztatów są wymienne i jednorazowe, natomiast modele rakiet można wykorzystywać wielokrotnie, co stanowi doskonałą okazję do dalszych eksperymentów.
Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z lotami rakiet. Omówione zostaną również kluczowe pojęcia i zjawiska występujące podczas startów. Warsztaty poprowadzą instruktorzy, członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
Opłata 190 zł (koszty materiałów użytych do budowy i startów)
Zapisz się już dziś i zbuduj własną rakietę - niebo jest granicą!
Instrukcja zapisów:
1. Zapisując siebie kliknij przycisk 'Zapisz się', uzupełnij swoje dane i potwierdź.
2. Zapisując dziecko drugi raz klikasz 'Zapisz się', zaznaczasz pole "Podaj dane uczestnika", uzupełniasz dane dziecka, potwierdzasz (itd.)
Agenda wydarzenia
16:00 - 20:00
Budujemy, kleimy, pasujemy!
Konstrukcja rakiet z bezpiecznych materiałów, takich jak
sklejka, tektura, laminaty oraz tworzywa, które będą wymagały odpowiedniego
wykończenia. Uczestnicy będą pasować, docinać, szlifować, kleić,
wkręcać śruby i pracować różnymi narzędziami, takimi jak noże, śrubokręty,
kombinerki i wiele innych.
27 maja
9:00-12:00
Wiążemy spadochrony, zakładamy silniki.
Uczestnicy opanują sztukę wiązania spadochronów i chust osłonowych, przyda się znajomość różnych węzłów. Instruktorzy będą pomagać w instalowaniu silników.
27 maja
ok. 13:00
Starty rakiet!
Ze względu na osiągany przez rakiety pułap wysokości starty nie mogą się odbyć na terenie BPN-T. Dojazd na miejsce startów (po uzgodnieniu z instruktorami) we własnym zakresie.
Do kogo skierowane?
- Osoby z podstawową wiedzą techniczną, które wykonały już starty na małych silnikach klasy A.
- Wszyscy zainteresowani modelarstwem kosmicznym i konstruowaniem większych rakiet.
- Nie ma ograniczeń wiekowych, ale uczestnicy do 16 roku życia muszą być z osobą dorosłą.
Koszt warsztatu
- Zajęcia są bezpłatne, ale uczestnicy pokrywają koszty materiałów użytych do budowy i startów - 190 zł. To jednorazowa opłata za model, niezależnie od ilości osób go składających (płatna gotówką przed rozpoczęciem warsztatów u instruktorów PTR - po zakończeniu warsztatów i zaliczeniu startów, modele rakiet stają się własnością uczestników).
ORGANIZATORZY