Wiosenne warsztaty modelarstwa kosmicznego - Pułap 300 metrów!

Wiosenne warsztaty modelarstwa kosmicznego   - Pułap 300 metrów!
26 - 27/05/2023 Zapisy zakończone

Białostocki Park Naukowo Technologiczny

Żurawia 71, 15-540 Białystok

Gotowi na galaktyczną przygodę? Wszystkich pasjonatów modelarstwa kosmicznego oraz tych, którzy marzą o budowie większych rakiet, zapraszamy na dwudniowe warsztaty, podczas których pułap 300 metrów stanie się rzeczywistością! Zdobędziecie wiedzę i praktyczne umiejętności potrzebne do konstrukcji rakiet średniej wielkości z silnikami klasy F. Czy jesteście gotowi na ekscytujące starty, gdzie wasze modele wzbiją się w przestworza, by następnie na spadochronach powrócić na Ziemię? Zapiszcie się już dziś i zbudujcie własną rakietę - niebo jest granicą!

Zakres szkolenia obejmować będzie budowę i obsługę modeli średniej wielkości, wyposażonych w silniki klasy F o imponującym impulsie do 80Ns. Uczestnicy będą konstruować bardziej zaawansowane modele o kalibrze 50 mm i masie startowej do 0,5 kg, które wytrzymują duże prędkości. Starty rakiet odbędą się na otwartym terenie, a wylądują one dzięki samoczynnie wyzwalanym spadochronom. Warto podkreślić, że silniki używane podczas warsztatów są wymienne i jednorazowe, natomiast modele rakiet można wykorzystywać wielokrotnie, co stanowi doskonałą okazję do dalszych eksperymentów. 


Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z lotami rakiet. Omówione zostaną również kluczowe pojęcia i zjawiska występujące podczas startów. Warsztaty poprowadzą instruktorzy, członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Opłata 190 zł (koszty materiałów użytych do budowy i startów)

Zapisz się już dziś i zbuduj własną rakietę - niebo jest granicą!

Instrukcja zapisów:
1. Zapisując siebie kliknij przycisk 'Zapisz się', uzupełnij swoje dane i potwierdź. 

2. Zapisując dziecko drugi raz klikasz 'Zapisz się', zaznaczasz pole "Podaj dane uczestnika", uzupełniasz dane dziecka, potwierdzasz (itd.)

Agenda wydarzenia

26 maja

16:00 - 20:00

Budujemy, kleimy, pasujemy!
Konstrukcja rakiet z bezpiecznych materiałów, takich jak sklejka, tektura, laminaty oraz tworzywa, które będą wymagały odpowiedniego wykończenia. Uczestnicy będą pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby i pracować różnymi narzędziami, takimi jak noże, śrubokręty, kombinerki i wiele innych.

27 maja 

9:00-12:00

Wiążemy spadochrony, zakładamy silniki.

Uczestnicy opanują sztukę wiązania spadochronów i chust osłonowych, przyda się znajomość różnych węzłów. Instruktorzy będą pomagać w instalowaniu silników.   

27 maja

ok. 13:00

Starty rakiet!

Ze względu na osiągany przez rakiety pułap wysokości starty nie mogą się odbyć na terenie BPN-T. Dojazd na miejsce startów (po uzgodnieniu z instruktorami) we własnym zakresie.   

Do kogo skierowane?

  • Osoby z podstawową wiedzą techniczną, które wykonały już starty na małych silnikach klasy A.
  • Wszyscy zainteresowani modelarstwem kosmicznym i konstruowaniem większych rakiet. 
  • Nie ma ograniczeń wiekowych, ale uczestnicy do 16 roku życia muszą być z osobą dorosłą.   

Koszt warsztatu

  • Zajęcia są bezpłatne, ale uczestnicy pokrywają koszty materiałów użytych do budowy i startów - 190 zł. To jednorazowa opłata za model, niezależnie od ilości osób go składających (płatna gotówką przed rozpoczęciem warsztatów u instruktorów PTR - po zakończeniu warsztatów i zaliczeniu startów, modele rakiet stają się własnością uczestników).   

ORGANIZATORZY