Wakacyjne warsztaty rakietowe w BPN-T: start 29 czerwca!

Wakacyjne warsztaty rakietowe w BPN-T: start 29 czerwca!
29/06/2024 Zapisy zakończone

Białostocki Park Naukowo Technologiczny

Żurawia 71, 15-540 Białystok

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Polskie Towarzystwo Rakietowe zapraszają na wakacyjne warsztaty modelarstwa kosmicznego. Podejmij wyzwanie konstrukcji rakiet zdolnych do osiągnięcia pułapu 100 metrów!   

W sobotę, 29 czerwca br., zapraszamy na warsztaty z budowy i obsługi rakiet średniej wielkości wyposażonych w silniki klasy F o imponującym impulsie do 80Ns. Uczestnicy, pod okiem instruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR) skonstruują bardziej zaawansowane modele o kalibrze 50 mm i masie startowej do 0,5 kg, zdolne do wytrzymywania dużych prędkości. Starty rakiet zaplanowane są na otwartym terenie, a lądowanie będzie wspomagane przez automatycznie wyzwalane spadochrony.


Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z lotami rakiet. Omówione zostaną również kluczowe pojęcia i zjawiska występujące podczas startów. Warsztaty poprowadzą instruktorzy, członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Opłata 250 zł (więcej informacji poniżej)

Zapisz się już dziś!

Instrukcja zapisów:
Uwaga! Zapisując siebie i dziecko wykonaj 2 kroki:

1. Kliknij przycisk 'Zapisz się', uzupełnij swoje dane.

2. Zaznacz pole 'Podaj dane uczestnika', uzupełnij dane dziecka, podaj wiek.


Gdy zapisujesz dwójkę lub więcej dzieci, dokonaj kolejnego zapisu.


Zapisanie uczestnika jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie jego wizerunku utrwalonego w postaci zdjęć lub nagrań video, w celach promocyjnych Organizatora. Zgoda ta obowiązuje zarówno na czas trwania warsztatów, jak i po ich zakończeniu.

Plan warsztatów:

  • Wprowadzenie do tematyki warsztatów. Omówienie kluczowych pojęć i zjawisk występujących podczas lotów rakiet oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • Budowa modelu rakiety kosmicznej: przycinanie, szlifowanie, klejenie, dopasowywanie, wkręcanie śrub, posługiwanie się różnymi narzędziami, takimi jak noże, śrubokręty, kombinerki i inne. Następnie wiązanie spadochronów i osłon oraz instalowanie silników klasy F o imponującym impulsie do 80Ns.
  • Personalizacja modeli rakiet: każdy uczestnik będzie mógł nadać rakiecie niepowtarzalny wygląd dzięki malowaniu, oklejaniu i dekorowaniu swego modelu.
  • Starty Rakiet: finałem zajęć jest wystrzelenie rakiety w powietrze na otwartym terenie w pobliżu BPN-T. Dojazd na miejsce startów (po uzgodnieniu z instruktorami) we własnym zakresie (na starty rakiet trzeba przeznaczyć dodatkowy czas).

Do kogo skierowane?

  • Osoby z podstawową wiedzą techniczną, które wykonały już starty na małych silnikach klasy A.
  • Wszyscy zainteresowani modelarstwem kosmicznym i astronomią. 
  • Nie ma ograniczeń wiekowych, ale uczestnicy do 16 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej. 

Koszt warsztatu

  • Zajęcia są bezpłatne, ale uczestnicy pokrywają koszty materiałów użytych do budowy i startów – 250 zł. To jednorazowa opłata za model, niezależnie od ilości osób go składających (płatna gotówką przed rozpoczęciem warsztatów u instruktorów PTR). Po zakończeniu warsztatów i zaliczeniu startów, modele rakiet stają się własnością uczestników.   

ORGANIZATORZY