Prezentacje w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku #1

Prezentacje w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku #1
09/10/2021 Zapisy zakończone

Wydział Fizyki, kampus Uniwersytetu w Białymstoku

ul. Ciołkowskiego 1L 15-245 Białystok

Specjalnie na Noc Innowacji Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku przygotował szereg wyjątkowych atrakcji. Biorąc w nich udział dowiecie się m.in. na czym polegają innowacje? Gdzie w codziennym życiu Kowalski spotyka się z innowacjami wypracowanymi przez naukowców? Na co wydatkowane są pieniądze podatników? Jak uczelnia wykorzystuje środki zdobyte z różnych funduszy: unijnych lub rządowych? 

Podczas Nocy Innowacji Wydział Fizyki otwiera swoje laboratoria i zaprasza na niecodzienne spotkania z naukowcami.

Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Prezentacje w laboratoriach Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku


      

Laboratorium spektroskopii komptonowskiej

dr Marek Brancewicz

Spektroskopia komptonowska jest metodą badawczą pozwalającą na zbadanie rozkładu gęstości pędów elektronów w materii. Pomimo faktu, że wykorzystywany tu efekt Comptona został opisany już w 1923 roku, do tej pory stanowi jeden z najlepszych bezpośrednich testów obliczeń struktury elektronowej. Brzmi tajemniczo? Na spotkaniu objaśnimy ideę eksperymentu komptonowskiego i pokażemy spektrometr komptonowski ze źródłem 137Cs znajdujący się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Kondensat Bosego-Einsteina

dr Krzysztof Gawryluk

Chcesz poznać nowy stan materii? Słyszałeś o superatomie, czyli układzie zbudowanym z tysięcy atomów schłodzonych do niewyobrażalnie niskich temperatur? W takich właśnie warunkach wszystkie atomy zachowują się identycznie. A co z tego wynika? Prace badawcze z tematyki kondensatu przeprowadzane na Wydziale Fizyki bazują na symulacjach komputerowych. Naukowcy wykorzystują superkomputery. Jak wygląda taki superkomputer? Jakie ma parametry? Ile pobiera prądu? Podczas prezentacji odwiedzimy Wydziałowe Centrum Obliczeniowe i poznamy odpowiedzi na te pytania.

Światło w badaniu właściwości cienkich warstw magnetycznyche

dr hab. Ryszard Gieniusz, mgr Urszula Guzowska

Rezonans ferromagnetyczny, zjawiska mające swe analogie w optyce, takie jak odbicie, załamanie i dyfrakcja wzbudzeń namagnesowaniem w cienkich warstwach magnetycznych – brzmi ciekawie? To spotkanie dla ciekawych świata fizyki. Przedstawimy układy doświadczalne pozwalające na badanie efektów fizycznych w cienkich materiałach magnetycznych.

Innowacje w edukacji fizyki, a może i nie 😉

mgr Wojciech Dobrogowski

Teraz i Ty możesz wykonać eksperymenty z fizyki w komputerowym stylu. Pokażemy możliwości szkolnych zestawów doświadczalnika opartych o komputerowy interfejs pomiarowy. Przewidziane uczestnictwo zwiedzających. Zapraszamy.

Maszyny CNC

dr Cezary Walczyk

Plotery, frezarka oraz drukarki 3D - zaprezentujemy przykłady maszyn sterowanych komputerowo. Omówimy również programy do sterowania wymienionymi urządzeniami.

Laboratorium magnetometrii bazującej na optycznych mikroskopach polaryzacyjnych

dr Zbigniew Kurant

Mikroskopy polaryzacyjne wykorzystywane są do obrazowania struktury domenowej w nanostrukturach metalicznych i umożliwiają dokonywanie wektorowej analizy magnetyzacji w domenach. Brzmi poważnie? Do tego jest niezwykle ciekawe. Sterowanie pracą całego układu odbywa się za pomocą oprogramowanie LabView, a do opracowania wyników stosowane są wyrafinowane techniki obróbki obrazów. Będzie można zwiedzić laboratorium i zobaczyć mikroskop w akcji.

Rozerwania gwiazd przez czarne dziury

dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB

Spotkanie będzie trwać 25 minut. W tym czasie przedstawię nie tylko wyniki prac teoretycznych. Wyniki te zostaną porównane do obserwacji astronomicznych, wykonanych przez satelity z teleskopami pracującymi w zakresie promieniowania rentgenowskiego.