Misja METEOR - warsztaty rakietowe

Misja METEOR - warsztaty rakietowe
31/05/2019 Zapisy zakończone

Białostocki Park Naukowo Technologiczny

Żurawia 71, 15-540 Białystok

31 maja 2019 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się bezpłatne warsztaty rakietowe, upamiętniające wystrzał 3 polskich rakiet METEOR.

Uwaga! Zapisując dziecko zaznacz pole "Podaj dane uczestnika (jeżeli są inne niż zgłaszającego)" i wypełnij dane dziecka.

W latach 60tych i 70tych Polska prowadziła badania wysokich warstw atmosfery. Do tego celu stworzono system rakietowy o nazwie Meteor. Powstały trzy konstrukcje tych rakiet: METEOR1, METEOR2 i METEOR3 w różnych odmianach. W dniu 7 października 1970 dwa starty METEORA2K potwierdziły zdolność systemu. Zarejestrowane parametry lotu pokazały pułap ponad 90km. Polska stała się 6 państwem który sięgnął kosmosu. 

Termin

31 maja 2019 r. (piątek) w godzinach 16 – 19. Starty odbędą się na koniec warsztatów, na terenie BPN-T.


Forma zajęć

Uczestnicy będą montować, kleić, wiązać i … startować. Forma warsztatowa zapewnia najlepszy kontakt z materią. Modele bezpieczne, sprawdzone, przeznaczone do startów z boiska szkolnego. 


Modele

METEOR 2J, którego historia jest niezwykła, nie był zaplanowany a poleciał. Dlaczego tak się stało będziemy mówić podczas zajęć. Uczestnicy zbudują latające makiety METEORA 2J, napędzane silnikami klasy B. Silniki są wymienne i jednorazowe, modele można używać wielokrotnie. Starty odbędą się na otwartym terenie a modele wylądują na spadochronach. 


Czy warsztaty są odpłatne? 

Warsztaty są bezpłatne. Po zakończonych warsztatach i zaliczonych startach rakiety stają się własnością uczestników. 


Kto poprowadzi zajęcia? 

Zajęcia prowadzą instruktorzy, członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie "Pakamera".


Kto może wziąć udział w szkoleniu? 

Warsztaty adresowane są do mieszkańców woj. Podlaskiego; dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno chłopców jak i dziewcząt.  Uczestnicy w wieku do 12 lat z opiekunem, powyżej 12 lat mogą samodzielnie budować model. 


Ilość miejsc

Ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

Udział w warsztatach wiąże się z wypełnieniem formalności polegających na podaniu danych osobowych w celu administrowania projektem oraz listy obecności i ankiety tematycznej.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatne utrwalenie wizerunku uczestnika, w formie nagrania audio-wideo lub fotografii w celach promocyjnych BPN-T.

  

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja OKNO NA WSCHÓD oraz fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej;

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja OKNO NA WSCHÓD oraz fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej;