Warsztaty rakietowe: kwiecień pod znakiem kosmonautyki

Warsztaty rakietowe: kwiecień pod znakiem kosmonautyki
20 - 21/04/2018 Zapisy zakończone

Białostocki Park Naukowo Technologiczny

Żurawia 71, 15-540 Białystok

W ramach kwietniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki, w BPN-T odbędą się warsztaty rakietowe, podczas których uczestnicy będą budować rakiety wznoszące się na wysokość nawet 300 metrów. Dwudniowe wydarzenie poprowadzą doświadczeni instruktorzy z Polskiego Towarzystwa Rakietowego.

Warsztaty skierowane są głównie do uczestników poprzednich spotkań, którzy konstruowali rakiety napędzane silnikami klasy A. Ty razem czeka na nich obsługa modeli średniej wielkości na silnikach klasy F o impulsie do 80Ns. Zbudują bardziej zaawansowane modele kalibru 50mm, o przybliżonej masie startowej 0,5kg i konstrukcji wytrzymującej duże prędkości. Silniki są wymienne i jednorazowe, a modeli można używać wielokrotnie. Gotowe rakiety wzniosą się nawet na 300 metrów! 


Pierwszego dnia warsztatów (20 kwietnia) uczestnicy będą m.in. pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby, wykorzystując takie narzędzia jak noże, śrubokręty, kombinerki.


Drugiego dnia (21 kwietnia) do rakiet z pomocą instruktorów zostaną zainstalowane silniki oraz zawiązane spadochrony i chusty osłonowe (do czego może być przydatna znajomość różnych węzłów). Na koniec uczestnicy spersonalizują modele poprzez ich oklejenie, malowanie i dekorowanie.

Uwaga! Jeżeli zapisujesz dziecko to zaznacz pole "Podaj dane uczestnika (jeżeli są inne niż zgłaszającego)" i wypełnij dane dziecka.

Elementy rakiet wykonane są z bezpiecznych materiałów: sklejki, tektury, laminatów, tworzywa, które są w stanie surowym i wymagają wykończenia. W zajęciach będą używać profesjonalnych zestawów, wielokrotnie sprawdzonych podczas startów i dostosowanych do poziomu szkolenia.

Starty odbędą się w pobliżu BPN-T, 21 kwietnia o godzinie 13.00. 

Dojazd na miejsce we własnym zakresie.

Na sobotnie starty zapraszamy też uczestników poprzednich warsztatów z modelami ICE oraz VIX (oczywiście z rakietami gotowymi do startu ) – nawet jeśli nie wezmą udziału w tej edycji. 

Informacje praktyczne

Zakres szkolenia: szkolenie przygotowuje do obsługi modeli średniej wielkości na silnikach klasy F o impulsie do 80Ns. Uczestnicy zbudują bardziej zaawansowane modele kalibru 50mm, o przybliżonej masie startowej 0,5kg i konstrukcji wytrzymującej duże prędkości. Starty odbędą się na otwartym terenie, a modele wylądują na spadochronach wyzwalanych samoczynnie. Silniki są wymienne i jednorazowe, a modeli można używać wielokrotnie. 


Wiedza: prowadzący omówią podstawowe zasady bezpieczeństwa, a w trakcie praktycznych zajęć pojęcia i zjawiska występujące przy lotach rakiet. Poruszone zostaną tematy obliczania stabilności modeli.


Warsztat: elementy rakiet wykonano z bezpiecznych materiałów: sklejki, tektury, laminatów, tworzywa, które są w stanie surowym i wymagają wykończenia. Uczestnicy będą pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby, wykorzystując takie narzędzia jak noże, śrubokręty, kombinerki. Dodatkowo będą wiązać spadochrony i chusty osłonowe (do czego może być przydatna znajomość różnych węzłów) oraz instalować silniki pod opieką instruktorów. Na zakończenie modele będą personalizowane: malowane, oklejane, dekorowane. 

 

Następnie uczestnicy zapakują modele i udadzą się na miejsce startów (dojazd we własnym zakresie), które rozpoczną się w terenie, w pobliżu BPN-T o godzinie 13.00. 


Koszt

Uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów (120 zł - płatne na miejscu do rąk instruktorów). W zajęciach będą używać profesjonalnych zestawów, wielokrotnie sprawdzonych podczas startów i dostosowanych do poziomu szkolenia. Po zakończonych warsztatach i zaliczonych startach, rakiety staną się własnością uczestników. Płatność na miejscu.


Prowadzący

Zajęcia poprowadzą instruktorzy - członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.


Adresaci szkolenia

Szkolenie adresowane jest do osób z podstawową wiedzą techniczną, którzy wykonali starty na małych silnikach kl.A. Mile widziani się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Uczestnicy do 16 lat muszą przybyć z opiekunem. Pozostali mogą pracować samodzielnie. 


Dojazd na miejsce startów 

We własnym zakresie.


Liczba miejsc 

Szkolenie przeznaczone dla 20 osób.


Dodatkowe wymagania 

Pisemna zgoda opiekunów prawnych (na miejscu - dotyczy uczestników niepełnoletnich).