Kosmiczna Noc Jurija w BPN-T
.png)
Białostocki Park Naukowo Technologiczny
Żurawia 71, 15-540 BiałystokJeżeli kiedykolwiek marzyliście o eksploracji kosmosu, fascynują Was rakiety kosmiczne, a może po prostu chcecie zainteresować tą tematyką swoje dzieci, to nie przegapcie Nocy Jurija w BPN-T. Zapraszamy 12 kwietnia, w rocznicę pierwszego lotu załogowego w kosmos na warsztaty, podczas których pod okiem instruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego skonstruujecie własną rakietę i wystrzelicie ją ku niebu.
Koszt warsztatów: 120 zł (wartość materiałów użytych do budowy i startów)
[Jednorazowa opłata za model, niezależnie od ilości osób go składających]
UWAGA! ZMIANA GODZINY ROZPOCZĘCIA NA 16:30!
Uwaga! Zapisując siebie i dziecko musisz zapisać się dwa razy:
1. Zapisując siebie kliknij przycisk 'Zapisz się',
uzupełnij swoje dane i potwierdź.
2. Zapisując dziecko drugi raz klikasz 'Zapisz się', zaznaczasz pole "Podaj dane uczestnika", uzupełniasz dane dziecka, potwierdzasz.
GDY DZIECKO MA WIĘCEJ NIŻ 12 LAT I BĘDZIE UCZESTNICZYĆ SAMO WYKONAJ TYLKO 2 KROK.
Zapisanie uczestnika jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie jego wizerunku utrwalonego w postaci zdjęć lub nagrań video, w celach promocyjnych Organizatora. Zgoda ta obowiązuje zarówno na czas trwania warsztatów, jak i po ich zakończeniu.
Podczas 3-godzinnych warsztatów z modelarstwa kosmicznego uczestnicy, pod okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego, zbudują rakiety napędzane silnikami klasy A, wyposażone w mikrooświetlenie LED. Nauczą się podstaw ich konstrukcji. Zdobędą solidną dawkę wiedzy i ciekawostek o lotach, rakietach i przestrzeni kosmicznej. Punktem kulminacyjnym będą starty rakiet, które planowane są o zmierzchu, dzięki czemu trajektoria ich lotu będzie dobrze widoczna. To spotkanie będzie dobrą okazją do wprowadzenia dziecka w świat astronomii, fizyki i inżynierii.
Plan warsztatów
- Wprowadzenie do tematyki warsztatów.
- Budowa modelu rakiety kosmicznej z otrzymanego zestawu części: korpus rakiety wraz z głowicą, statecznikami i przelotkami do mocowania na wyrzutni, silnika rakietowego, taśmy hamującej, która zmniejsza prędkość opadania rakiety.
- Prezentacja zdjęć i filmików o tematyce kosmicznej.
- Finałem zajęć jest ustawienie rakiety na wyrzutni i wystrzelenie jej w powietrze na otwartym terenie (w przypadku wietrznej pogody poza terenem BPN-T – dojazd we własnym zakresie). UWAGA: opady deszczu i silny wiatr uniemożliwiają przeprowadzenie tej części.
Koszt warsztatów
Uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów - 120 zł (płatność gotówką na miejscu u instruktorów PTR). Po warsztatach i zaliczonych startach rakiety stają się własnością uczestników.
Do kogo są skierowane warsztaty?
- do miłośników astronomii i modelarstwa,
- osób szukających sposobów na aktywne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi czy przyjaciółmi (dzieci do 12 lat uczestniczą z opiekunem, powyżej 12 lat mogą samodzielnie budować model). W przypadku uczestników nieletnich, wymagana jest pisemna zgoda opiekunów prawnych.
Organizatorzy
Organizatorami warsztatów rakietowych jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Polskie Towarzystwo Rakietowe.