Kosmiczna Noc Jurija w BPN-T

Kosmiczna Noc Jurija w BPN-T
12/04/2023 Zapisy zakończone

Białostocki Park Naukowo Technologiczny

Żurawia 71, 15-540 Białystok

Jeżeli kiedykolwiek marzyliście o eksploracji kosmosu, fascynują Was rakiety kosmiczne, a może po prostu chcecie zainteresować tą tematyką swoje dzieci, to nie przegapcie Nocy Jurija w BPN-T. Zapraszamy 12 kwietnia, w rocznicę pierwszego lotu załogowego w kosmos na warsztaty, podczas których pod okiem instruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego skonstruujecie własną rakietę i wystrzelicie ją ku niebu.

Koszt warsztatów: 120 zł (wartość materiałów użytych do budowy i startów)

[Jednorazowa opłata za model, niezależnie od ilości osób go składających]

UWAGA! ZMIANA GODZINY ROZPOCZĘCIA NA 16:30!

Uwaga! Zapisując siebie i dziecko musisz zapisać się dwa razy:


1. Zapisując siebie kliknij przycisk 'Zapisz się', 

uzupełnij swoje dane i potwierdź.


2. Zapisując dziecko drugi raz klikasz 'Zapisz się', zaznaczasz pole "Podaj dane uczestnika", uzupełniasz dane dziecka, potwierdzasz.


GDY DZIECKO MA WIĘCEJ NIŻ 12 LAT I BĘDZIE UCZESTNICZYĆ SAMO WYKONAJ TYLKO 2 KROK.

Zapisanie uczestnika jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na wykorzystywanie jego wizerunku utrwalonego w postaci zdjęć lub nagrań video, w celach promocyjnych Organizatora. Zgoda ta obowiązuje zarówno na czas trwania warsztatów, jak i po ich zakończeniu.

Podczas 3-godzinnych warsztatów z modelarstwa kosmicznego uczestnicy, pod okiem instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego, zbudują rakiety napędzane silnikami klasy A, wyposażone w mikrooświetlenie LED. Nauczą się podstaw ich konstrukcji. Zdobędą solidną dawkę wiedzy i ciekawostek o lotach, rakietach i przestrzeni kosmicznej. Punktem kulminacyjnym będą starty rakiet, które planowane są o zmierzchu, dzięki czemu trajektoria ich lotu będzie dobrze widoczna. To spotkanie będzie dobrą okazją do wprowadzenia dziecka w świat astronomii, fizyki i inżynierii.  

Plan warsztatów

  • Wprowadzenie do tematyki warsztatów.
  • Budowa modelu rakiety kosmicznej z otrzymanego zestawu części: korpus rakiety wraz z głowicą, statecznikami i przelotkami do mocowania na wyrzutni, silnika rakietowego, taśmy hamującej, która zmniejsza prędkość opadania rakiety.
  • Prezentacja zdjęć i filmików o tematyce kosmicznej.
  • Finałem zajęć jest ustawienie rakiety na wyrzutni i wystrzelenie jej w powietrze na otwartym terenie (w przypadku wietrznej pogody poza terenem BPN-T – dojazd we własnym zakresie). UWAGA: opady deszczu i silny wiatr uniemożliwiają przeprowadzenie tej części.

Koszt warsztatów

Uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów - 120 zł (płatność gotówką na miejscu u instruktorów PTR). Po warsztatach i zaliczonych startach rakiety stają się własnością uczestników.

Do kogo są skierowane warsztaty?

  • do miłośników astronomii i modelarstwa,
  • osób szukających sposobów na aktywne spędzenie czasu ze swoimi dziećmi czy przyjaciółmi (dzieci do 12 lat uczestniczą z opiekunem, powyżej 12 lat mogą samodzielnie budować model). W przypadku uczestników nieletnich, wymagana jest pisemna zgoda opiekunów prawnych.

Organizatorzy

Organizatorami warsztatów rakietowych jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Polskie Towarzystwo Rakietowe.