Zbudować rakietę od zera? – relacja z Nocy Jurija w BPN-T

Zbudować rakietę od zera? – relacja z Nocy Jurija w BPN-T

13/04/2017 11:25 przez Adam Gardocki Aktualności

Jak było? Kosmicznie! Tak jednym słowem można podsumować warsztaty z modelarstwa kosmicznego, jakie odbyły się w ramach Nocy Jurija 12 kwietnia w Białostockiem Parku Naukowo-Technologicznym. Na samym modelowaniu rakiet się nie skończyło, bo uczestnicy wypuścili je w przestrzeń, obserwując ich trajektorię lotu na nocnym niebie.

Udział w zajęciach wzięli zarówno starsi, jak i młodsi fascynaci kosmonautyki, którym towarzyszyli opiekunowie, dzięki czemu warsztaty stały się świetną okazją do wspólnej pracy i zabawy. 


Pierwsza część zajęć skupiała się na budowie rakiet - uczestnicy po otrzymaniu zestawów mieli za zadanie złożyć części zgodnie z instrukcjami, udzielanymi przez instruktorów Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Dzieci, młodzież, a nawet rodzice z wielkim zaangażowaniem montowali silniki i stateczniki, które miały wynieść stworzone przez nich rakiety w powietrze, diody LED, pozwalające śledzić trajektorię lotu przygotowanej konstrukcji oraz spadochrony, dzięki którym po skończonym locie rakiety bezpiecznie wracały na ziemię i nadawały się do ponownego wykorzystania.


Po połączeniu wszystkich elementów i przygotowaniu rakiet do lotu przyszedł czas na solidną dawkę wiedzy i ciekawostek o lotach, rakietach i przestrzeni kosmicznej. Prowadzący opowiadali uczestnikom o międzynarodowych misjach kosmicznych, odkryciach jakie osiągnięto w dziedzinie lotów w przestrzeń kosmiczną, wyświetlone zostały również filmy i zdjęcia z powierzchni Marsa, czy ISS - Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.  Ta część zajęć w szczególności spodobała się obecnym na zajęciach rodzicom, którzy dowiedzieli się także o możliwości nawiązania łączności z ziemi z osobami przebywającymi obecnie w kosmosie.


Punktem kulminacyjnym wieczoru był moment startu rakiet. Po zmierzchu, gdy miasto powoli tonęło w mroku, wszyscy uczestnicy zajęć wyszli na teren Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, aby wystrzelić swoje konstrukcje w niebo. Te zapełniło się migającymi diodami, które powoli opadając na ziemię stworzyły niezwykły efekt. 


Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonym warsztatom udało nam się rozbudzić pasję do modelarstwa kosmicznego wśród uczestników zajęć. Kto wie, może któryś z nich będzie kolejnym Polakiem w kosmosie?


Poniżej zamieszczamy fotorelację z wydarzenia, a osoby, które nie brały jeszcze udziału w tego typu warsztatach zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych warsztatach rakietowych, organizowanych w ramach Pikniku Naukowego już 22 maja!