Za nami II edycja Startup Europe Week Bialystok

Za nami II edycja Startup Europe Week Bialystok

08/02/2017 15:03 przez Barbara Supińska Aktualności

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny po raz drugi był lokalnym organizatorem europejskiej inicjatywy Startup Europe Week, promującej różne możliwości uzyskania wsparcia finansowego na start i rozwój biznesu. Około 150 uczestników wysłuchało wystąpień ekspertów wskazujących konkretne źródła pozyskiwania kapitału.

Znaleźć inspirację, dowiedzieć się o konkretnych sposobach finansowania pomysłu, poznać ludzi, będących potencjalnym partnerem biznesowym - takie właśnie powody podawali uczestnicy wydarzenia, dla których zdecydowali się pojawić w BPN-T 7 lutego. Wszyscy w skupieniu słuchali tego, co mieli im do przekazania eksperci. Pełna sala konferencyjna oraz różnorodność wystąpień to znak, że nie brakuje ani zainteresowanych sięgnięciem po środki na rozwój, ani możliwości na skorzystanie z takiej opcji. Startup Europe Week to nie tylko duża dawka konkretnej wiedzy, ale także - a może przede wszystkim -spotkanie. Każdy chętny mógł porozmawiać z potencjalnym inwestorem, a tym samym dokonać tego, co wydaje się tak trudne - znaleźć własnego anioła biznesu.

Europejski Tydzień Startupów to zapoczątkowana przez Komisję Europejską inicjatywa, ukierunkowana przede wszystkim na łączenie startupów z aniołami biznesu, prywatnymi inwestorami, instytucjami otoczenia biznesu, czyli rozwój ekosystemu startupowego. SEW promuje nowoczesną przedsiębiorczość, pokazuje na jakie wsparcie w rozwoju swoich pomysłów biznesowych mogą liczyć startupowcy na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i unijnym. – otworzyła spotkanie Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T.

Wsparcie oferowane przez BPN-T
Wydarzenie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji oferty Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. O tym w jaki sposób pomaga młodym, nie tylko wiekiem, przedsiębiorcom mówił Bartłomiej Użyński z Działu Rozwoju BPN-T. Ulokowane w Parku firmy, a jest ich obecnie ponad 70, otrzymują m.in. nieodpłatne doradztwo prawne, księgowe, specjalistyczne szkolenia, dostęp do przestrzeni spotkań biznesowych i Transferowni. Mają możliwość współpracy z innymi znajdującymi się tu firmami oraz wyposażonymi w najnowocześniejszy sprzęt laboratoriami. BPN-T organizuje też wiele wydarzeń branżowych, dostarczających nie tylko najświeższą wiedzę, ale zapewniających doskonałe warunki do networkingu i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

Wsparcie w ramach RPO WP
Emilia Malinowska, Dyrektor Biura Innowacyjności Przedsiębiorstw w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, przedstawiła możliwości wsparcia przedsiębiorstw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Można było usłyszeć o podstawowych zasadach realizacji projektów oraz o planowanych konkursach. Podkreśliła, że warto na bieżąco monitorować sytuację w regionie, ze względu na rozpoczynające się nabory.

Kredyty, pożyczki, poręczenia i leasing
Kolejny prelegent - Robert Rasiński, Ekspert Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, mówił o preferencyjnym finansowaniu dla przedsiębiorców w programach ramowych UE. Dzięki wsparciu UE, udostępnianemu za pośrednictwem instytucji finansowych, polscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytów, pożyczek, poręczeń i leasingu dostępnych na preferencyjnych warunkach, czyli taniej, na dłuższy okres, przy niższych wymaganiach dot. zabezpieczeń, wkładu własnego bądź historii kredytowej.

Wsparcie startupów technologicznych
Większość startupów tworzy nowe rozwiązania w branży cyfrowej. Ernest Wawryniuk, Wiceprezes Zarządu Infini, zasugerował że nadszedł czas aby wykorzystać potencjał polskich uczelni i tworzyć startupy z projektów badawczych. Opowiadał też o założeniach programu Bridge Alfa, gdzie poprzez zaangażowanie partnerów biznesowych, inwestorów prywatnych wspiera się ciekawe startupy technologiczne we wdrożeniu ich na rynek.

Główne kryterium inwestycyjne, na jakie zwracamy uwagę, to przewaga technologiczna projektu, ale kluczowy jest też zespół. Nawet najlepszy projekt bez odpowiedniego zespołu, który za nim stoi, prędzej czy później będzie skazany na niepowodzenie – bo to ludzie tworzą technologie. – podkreślał Ernest Wawryniuk.

Wyjść z biznesem poza granice kraju
Mariusz Świacki i Marcin Pawłowski - przedstawiciele Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. zapoznali uczestników z możliwościami pozyskania przez nowe, innowacyjne firmy, finansowania z funduszy inwestycyjnych, których środki pochodzą m.in. z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak rozszerzyć dotychczasową działalność poza granice kraju, dzięki Funduszowi Ekspansji Zagranicznej FIZ AN, który inwestuje wraz z polskimi firmami w ich zagraniczne spółki zależne.

Fundusze na rozwój biznesu
Daniel Puch, Kierownik Biura Regionalnego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w Politechnice Białostockiej, podzielił się z uczestnikami wiedzą, jak zdobyć fundusze na rozwój biznesu za pomocą SME Instrument.

Jest to mechanizm finansowania najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych przez europejskie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W jego ramach firma może otrzymać nawet 2,5 mln euro na udoskonalenie prototypu rozwiązania i pilotażowe wprowadzenie go na rynek o zasięgu co najmniej europejskim. – poinformował Daniel Puch.

Podsumowanie
W wydarzeniu Startup Europe Week Bialystok wzięło udział ok. 150 osób. Uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z m.in. możliwościami otrzymania wsparcia finansowego z instytucji bankowych nie posiadając żadnej historii czy zdolności kredytowej, zwrotnymi formami finansowania działalności na preferencyjnych warunkach, dotacjami ze środków europejskich przyznawanymi w ramach RPO WP, instrumentami SME pozwalającymi na pozyskanie do 50 000 Euro. Poznali zasady wejść kapitałowych, realizowanych przez fundusze inwestycyjne i case study takiego finansowania w sektorze naukowo-badawczym.

Liczymy na to, że przekazana uczestnikom wiedza pomoże w realizacji ich planów - niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, czy prowadzą już prężnie działające przedsiębiorstwa, które chcą skalować.

Partner wydarzenia: Bank Spółdzielczy w Brańsku
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, BialystokOnline.pl, Polskie Radio Białystok, PrzedsiebiorczePodlasie.pl.