WTMACHINE w Hub of Talents

WTMACHINE w Hub of Talents

01/03/2017 14:22 przez Barbara Supińska Aktualności

Maszyny do cięcia wodą są dość kosztowne. Na ciekawy pomysł zwiększenia ich dostępności wpadł Piotr Kapliński - absolwent Politechniki Białostockiej, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.

Technologia cięcia materiałów takich jak ceramika, tworzywa sztuczne, kompozyty lub żywność często wykorzystuje strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Technika cięcia wodą posiada wiele zalet: nie zmienia się struktura obrabianego produktu, nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje, takie jak gazy, pyły, a dodatkowo jakość ciętych krawędzi jest bardzo wysoka i nie potrzebuje dalszej obróbki.

Maszyny do cięcia wodą są jednak dość kosztowne. Na ciekawy pomysł zwiększenia ich dostępności wpadł Piotr Kapliński - absolwent Politechniki Białostockiej, nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach. Przedmiotem jego projektu będzie wykonanie kompleksowej maszyny sterowanej numerycznie, służącej do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem. Urządzenie pozwoli na bardzo precyzyjne wycinanie dowolnych kształtów w praktycznie wszystkich dostępnych materiałach takich jak metal, szkło, ceramika, tworzywa sztuczne, materiały spożywcze itp. Będzie niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nawet mały przedsiębiorca będzie mógł w nią wyposażyć własny warsztat.

Autor pracując na sprzęcie mechanicznym lub wykonując coś ręcznie wielokrotnie borykał się z problemem dokładności. Było to bardzo pracochłonne. Przedsiębiorca szukał urządzenia, które umożliwiłoby dokładną obróbkę. Najróżniejsze maszyny i urządzenia dostępne na rynku pozwalające na szybką i dokładna pracę są niestety bardzo drogie i nie zawsze umożliwiają pracę w różnych materiałach. Postanowił zbudować urządzenie za przystępną cenę dostępne dla każdego. Wspólnie z Piotrem w drużynie są Bartłomiej Bondarczuk, doktorant na Politechnice Gdańskiej oraz Jan Kapliński - absolwent Politechniki Gdańskiej, aktualnie doktorant i programista w firmie Intel.

Cięcie wodą to bardzo ekologiczny proces rozdzielania różnych materiałów. Poza tym umożliwia pracę w niesprzyjających warunkach, na przykład zagrożenia eksplozją. Przy technologii cięcia strumieniem wody zminimalizowane jest porażenie prądem czy pożar. Dlatego pomysł Piotra spodobał się i został zakwalifikowany do inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents". Trzymamy kciuki za autora pomysłów i jego kolegów.