Wizyta przedstawicieli władz miast partnerskich Białegostoku w BPN-T

Wizyta przedstawicieli władz miast partnerskich Białegostoku w BPN-T

26/06/2017 13:43 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

23 czerwca w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym gościliśmy przedstawicieli władz miast partnerskich Białegostoku. Wizyta została zorganizowana w ramach Dni Miasta Białegostoku. Na miejscu pojawili się reprezentanci takich miast jak: Kalilingrad (Rosja), Jełgawa (Łotwa), Sumgait (Azerbejdżan), Bornova (Turcja), Sliema (Malta) oraz Tbilisi (Gruzja).

Gości przywitał zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Przemysław Tuchliński oraz Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska. Wizyta zaczęła się od przedstawienia działań podejmowanych przez BPN-T na rzecz wspierania przedsiębiorczości, rozwoju startupów czy aktywizowania współpracy przedsiębiorstw ze środowiskiem naukowo-badawczym. 


Odwiedzili Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej, w którym dowiedzieli się o tym, że praktycznie każde urządzenie elektryczne jest źródłem zaburzeń elektromagnetycznych i wymaga odpowiednich badań i certyfikatu dopuszczającego go na rynek Unii Europejskiej. Goście mieli również okazję wejść do największej w Polsce Wschodniej komory bezechowej SAC, w której można badać urządzenia o znacznych gabarytach jak np. samochody. 


Kolejnym punktem programu było Laboratorium Obrazowania Molekularnego, gdzie mieści się pracownia badań diagnostycznych Bio-skaner PET/MR, wyposażona w najnowocześniejszą aparaturę badawczą, pozwalającą wykryć np. nowotwory. Goście pokonali całą ścieżkę, jaką pacjent musi przejść by otrzymać wyniki. Trasa wycieczki wiodła od recepcji przez gabinet lekarski i różne pomieszczenia przygotowujące do badania, aż po pracownię ze skanerem PET/MRi. 


W Prototypowni 3D, zwiedzający dowiedzieli się, czym jest technologia druku 3D oraz co i z jakich materiałów można wydrukować. Mogli też zobaczyć profesjonalne drukarki i gotowe wydruki, często bardzo skomplikowane. 


Goście odwiedzili również startupy mające siedzibę w BPN-T. Firma Technology Applied zaskoczyła zwiedzających możliwością własnoręcznej obróbki elementu wydrukowanego przez drukarkę 3D. Po praktycznej lekcji uczestnicy mogli zatrzymać w prezencie wykonane elementy. W biurze firmy Experteam entuzjazm gości wzbudziła gablota produktowa, obsługiwana za pomocą aplikacji na smartfon. Natomiast IndyGo! Media pochwaliło się komiksami i grami VR, które oferuje klientom jako nietypowe metody promocji. Niemałe zainteresowanie wzbudziła firma Photon Entertainment i ich interaktywny robot, z którym dzieci będą stawiać swoje pierwsze kroki w świecie nowych technologii i programowania.


Liczymy, że wizyta w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym pokazała dobre praktyki i zainspiruje gości do podjęcia podobnych działań w swoich instytucjach.