Warsztaty "Startup Booster" - podsumowanie

Warsztaty "Startup Booster" - podsumowanie

12/03/2018 10:43 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

W ramach Startup Europe Week  w dniach 5-9 marca 2018 roku Białostocki Park Naukowo-Technologicznym zorganizował cykl warsztatów "Startup Booster". Uczestnicy pracowali nad swoją kreatywnością, budowali model biznesowy, zapoznali się z tematyką praw własności intelektualnej, ćwiczyli sztukę prezentacji oraz poznawali zasady udanego networkingu.

W tym roku podczas III edycji Europejskiego Tygodnia Startupów Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zorganizował nie tylko wydarzenie dla przedsiębiorców, ale również cykl warsztatów "Startup Booster" skierowany do studentów. Celem 5 spotkań było przekazanie odpowiednich kompetencji potrzebnych do prowadzenia lub założenia własnego biznesu. Zajęcia prowadzili pracownicy Działu Rozwoju BPN-T oraz przedstawiciele Klastra Obróbki Metali.

Rozbudzamy kreatywność

Podczas pierwszych warsztatów z cyklu "Startup Booster" uczestnicy poznawali metodologie Design Thinking. Jest to metoda twórczego rozwiązywania problemów, która opiera się na pracy warsztatowej. Osoby uczestniczące w warsztacie uczyły się nie tylko tworzyć innowacyjne produkty, ale także dowiedziały się jak je rozwijać, tworzyć strategię  i opracowywać metody działania. Jak możemy zobaczyć na zdjęciach z warsztatów, przyswajanie teorii wcale nie musi być nudne!

Myślimy strategicznie o własności intelektualnej

Stworzenie własnego produktu, pisanie pracy czy publikacji, wykorzystanie grafik i zdjęć znalezionych w internecie - z własnością intelektualną spotykamy się na każdym kroku, więc warto poznać zasady jej funkcjonowania. Na warsztatach omówione zostały praktyczne wykorzystania własności intelektualnej w życiu codziennym.

Budujemy model biznesowy nowego projektu

Posiadając już produkt oraz wiedzę o własności intelektualnej możemy zacząć rozwijać swój własny biznes! Tutaj uczestnikom z pomocą przyszły warsztaty z Business Model Canvas. BMC to narzędzie, które pomaga zweryfikować założenia dotyczące planowanego projektu czy pomysłu biznesowego. Dzięki niemu można w prosty sposób określić podstawowe obszary każdego przedsięwzięcia, aby osiągnąć zamierzony efekt.  Podczas zajęć uczestnicy pracowali w grupach nad wybranym projektem, a na zakończenie przedstawili swoje koncepcje.

Trudna sztuka prezentacji

Zbudowanie modelu biznesowego to nie wszystko - trzeba go jeszcze dobrze 'sprzedać'. Spotkania z inwestorami czy partnerami mogą być stresujące, ale można się do nich przygotować. Jak? Tego uczestnicy dowiedzieli się na warsztatach z wystąpień publicznych. Dobre przygotowanie merytoryczne to połowa sukcesu - liczy się także wrażenie, ton głosu czy nawet ubiór!

Meet the stars - sieciujemy

Na ostatnim warsztacie uczestnicy poznali zasady dobrego newtorkingu. Samo zbudowanie sieci kontaktów nie przyniesie wyników - trzeba ją cały czas rozwijać, a także umieć wykorzystać. Warto również postawić sobie konkretny cel do osiągnięcia: czy chcemy znaleźć nowego partnera w biznesie, sprzedać produkt, czy może szukamy nowego pracodawcy? Spotkanie poprowadzili specjaliści w tej dziedzinie - Sebastian Rynkiewicz i Paweł Tokarewicz, którzy budują sieć kontaktów i współpracy firm w ramach Klastra Obróbki Metali.

Fot. Paweł Tokarewicz, Klaster Obróki Metali.