Pułap 300 metrów! Warsztaty rakietowe 3 stopnia na Mikołajki

Pułap 300 metrów! Warsztaty rakietowe 3 stopnia na Mikołajki

20/11/2017 11:03 przez Barbara Supińska Aktualności

Warsztaty rakietowe w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym sprawdziły się do tego stopnia, że uczestnicy sami prosili o ich kontynuację. Tak oto 1 i 2 grudnia 2017 r. odbędzie się ich kolejny etap. Zapisać się mogą jedynie ci, którzy tworzyli swoje rakiety w poprzednich edycjach.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi kolejnych etapów warsztatów z modelarstwa kosmicznego (większe silniki i większe modele), Białostocki Park Naukowo-Technologiczny uruchamia zapisy dla uczestników wcześniejszych warsztatów (małe modele i silniki klasy A). 


Mikołajkowe, 2-dniowe szkolenie, poświęcone będzie budowie rakiet przeznaczonych do startów na otwartym terenie. Przed uczestnikami pułap 300 metrów!  

Zakres szkolenia 3 stopnia

Szkolenie przygotowuje do obsługi modeli średniej wielkości na silnikach klasy F o impulsie do 80 Ns. Uczestnicy zbudują bardziej zaawansowane modele kalibru 50 mm, o przybliżonej masie startowej 0,5 kg i konstrukcji wytrzymującej duże prędkości. Starty odbędą się na otwartym terenie, a modele wylądują na spadochronach wyzwalanych samoczynnie. Silniki są wymienne i jednorazowe, a modele można używać wielokrotnie. 


Instruktorzy – członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego, omówią także podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz pojęcia i zjawiska występujące przy lotach rakiet. Poruszą temat obliczania stabilności modeli.   

Personalizowane rakiety

Elementy rakiet wykonano z bezpiecznych materiałów: sklejki, tektury, laminatów, tworzywa, które są w stanie surowym i wymagają wykończenia. Uczestnicy będą: pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby czyli pracować narzędziami: nożem, śrubokrętem, kombinerkami itd. Następnie będą wiązać spadochrony i chusty osłonowe (znajomość różnych węzłów może być przydatna!) oraz instalować silniki pod opieką instruktorów. Modele będzie trzeba personalizować: malować, oklejać, dekorować.  

Koszt warsztatów

Uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów (120 zł). Podczas zajęć używa się profesjonalnych zestawów, wielokrotnie sprawdzonych podczas startów, dostosowanych do poziomu szkolenia. Po zakończonych warsztatach i zaliczonych startach, rakiety stają się własnością uczestników.

Adresaci spotkania rakietowego

Szkolenie adresowane jest do osób z podstawową wiedzą techniczną, którzy wykonali starty na małych silnikach klasy A. Mile widziani są zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Uczestnicy w wieku do 16 lat muszą obowiązkowo przyjść z opiekunem. Starsi mogą pracować samodzielnie. Uwaga - wymagana jest pisemna zgoda opiekunów prawnych niepełnoletnich uczestników. 

Czas i forma zajęć

2-dniowe szkolenie odbędzie się w dniach 1-2.12.2017 r. w godzinach: 16.30-20.00 w piątek 1 grudnia i 9.00 -12.30 w sobotę 2 grudnia. Następnie modele zostaną zapakowane, a wszyscy udadzą się (we własnym zakresie) na miejsce startów w terenie (w okolicy). Starty rozpoczną się od godz. 13.00.  


Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń!