Turkusowe organizacje - spotkanie w Centroom

Turkusowe organizacje - spotkanie w Centroom

04/03/2019 08:54 przez Katarzyna Rawska Aktualności

Podczas lutowego spotkania w Centroom, Lechosław Chalecki namawiał, by w pracy i prowadzeniu firmy zawsze szukać poczucia sensu. 18 marca, podczas XXI spotkania w ramach cyklu Centroom Przedsiębiorczości, uczestnicy dowiedzą się o tym, jak zarządzać firmą w tzw. turkusowym modelu, który opiera się właśnie na poczuciu sensu wśród pracowników i podejmowaniu przez nich autonomicznych decyzji. Spotkanie poprowadzi Przemysław Pruszyński.

Turkusowe organizacje to zmiana myślenia o sposobie zarządzania firmą. W ujęciu klasycznym przedsiębiorstwa opierają się na czytelnym podziale pracy, autorytecie szefa i kierownictwa, przejrzystej hierarchii i strukturach organizacyjnych. Czy może być inaczej? Turkusowe organizacje odwracają tradycyjny porządek o 180 stopni. Według tego podejścia, dobre zarządzanie polega na samozarządzaniu przez pracowników.   

Zapisz się TUTAJ

Opłata za uczestnictwo wynosi 29 zł brutto

Turkusowa rewolucja - samozarządzanie w firmie

Skąd wzięła się koncepcja „turkusu” i czy prawdą jest to, że praca w organizacji turkusowej jest spełnieniem marzeń każdego pracownika? Rozwój kultury organizacyjnej, poczynając od koloru czerwonego, a kończąc na turkusowym, jest istotą książki „Pracować inaczej” Frederica Laloux. Organizacje turkusowe opierają się na płaskiej hierarchii i braku silosów w przedsiębiorstwie. Czy jest to możliwe?   

Poczucie sensu w pracy

W „turkusie” władza przekazywana jest pracownikom, m.in. poprzez zmianę typowego systemu motywacyjnego na taki, który wykorzystuje wewnętrzną motywację zatrudnionych. Dlaczego jest to tak trudne i budzi tyle kontrowersji? Stworzenie takiego modelu organizacji opiera się na wypracowaniu kultury organizacyjnej, której podstawą jest zaufanie w to, że pracownicy podejmą słuszne autonomiczne decyzje, które realnie wpłyną na rozwój firmy. Parafrazując, A. Blikle – promotora turkusu w Polsce, łatwiej jest budować organizacje turkusowe zaczynając od zera, niż zmieniać już istniejące.


W „turkusie” wszystko sprowadza się do poczucia sensu. Do większości firm przychodzimy głównie dla korzyści finansowych. Zamiast realizować swoje potrzeby samorealizacji, skupiamy się na zaspokajaniu potrzeb materialnych. Głównym motywatorem dla współpracowników w turkusowej firmie jest poczucie sensu.


Podczas warsztatu, Przemysław Pruszyński spróbuje wraz z uczestnikami znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ten model organizacji jest odpowiedni dla ich firm i co zrobić, żeby rozpocząć przygodę z „turkusem”.

Podsumowanie

Termin: 18.03.2019 r., godz. 16.30-18.30 

Prowadzenie: Przemysław Pruszyński  

Temat: „Turkusowe organizacje – rewolucja w zarządzaniu firmą” 

Organizator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny  

Miejsce: Centroom, ul. Sienkiewicza 9, Białystok 

Patronat medialny: BiałystokOnline.pl