Tronitech w Hub of Talents

Tronitech w Hub of Talents

29/09/2016 09:04 przez Julita Pytel Aktualności

Niezwykłym pomysłem na zawojowanie świata nowoczesnych technologii jest CircuitClaw - narzędzie do szybkiego prototypowania obwodów drukowanych, kompatybilne z projektami przeznaczonymi pod produkcję seryjną.

Autorem tego innowacyjnego projektu jest Jakub Niewiarowski, który podjął współpracę z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”.


Narzędzie zapewnia wykonanie ścieżek, otworów oraz granic poszczególnych obwodów płytki drukowanej, w pełni automatycznie (albo półautomatycznie przy laminacie obustronnym), a dodatkowo bardzo pomaga w przypadku nakładania warstwy ochronnej oraz pasty lutowniczej pod pady.


Skąd pomysł

Wszystko zaczęło się, jak zwykle, od zapotrzebowania. Często w płytach wykonanych standardową techniką trafiały się błędy. Dodatkowo pojawiło się zapotrzebowanie na rester między ścieżkami w obwodzie drukowanym, który nie byłby większy niż 8 ms.  Jakub zastanawiał się, czy nie dałoby się po prostu stworzyć jakiegoś urządzenia, które by w szybki sposób, w miarę automatycznie, wykonało takie PCB – i tak powstał pomysł na wykonanie frezarki, za pomocą której mógłby grawerować ścieżki i wykonywać otwory. Pomysł okazał się nietrafiony, wówczas jego miejsce zajęło w pełni autonomiczne urządzenie do szybkiego prototypowania PCB. Młody wynalazca opracował głowicę do automatycznej zmiany modułów, odpowiednie wrzeciona wraz ze sterownikami oraz całą elektronikę sterującą wraz z dedykowanym oprogramowaniem komputerowym. Urządzenia mają komunikować się przy pomocy połączenia wifi.


Równa i płytka linia cięcia

Innowacyjny projekt zapewnia zmianę czterech narzędzi frezujących, które są automatycznie kalibrowane względem płytki PCB, proste uniwersalne mocowanie zwykłego prostokątnego laminatu, gdzie jego wymiary są automatycznie mierzone i przenoszone do programu oraz mapowanie krzywizny powierzchni. CircuitClaw przed każdym grawerowaniem wykonuje mapę krzywizny powierzchni płytki, dzięki czemu 'wbicie' w materiał jest cały czas na odpowiednim poziomie, a linia cięcia jest równa i płytka. Dodatkowo zawiera moduł zastępujący metalizację otworów oraz autorskie unikatowe oprogramowanie dedykowane do urządzenia. Z założenia produkt ma przypominać obsługą zwykłą drukarkę do papieru, tylko efektem końcowym będzie wykonanie całej strony na laminacie. Stąd też prototypowanie płytki elektronicznej ma się sprowadzać do prostego mocowania i kilku kliknięć w komputerze. Z pewnością będzie to bardzo ważny krok dla rozwoju elektroniki w Polsce i na całym świecie.