STS - Secure Transfer at Sea w Hub of Talents

STS - Secure Transfer at Sea w Hub of Talents

23/03/2017 08:15 przez Barbara Supińska Aktualności

Transport ludzi pomiędzy obiektami oceanotechnicznymi, czyli np. statkami wiąże się z ogromnym ryzykiem. Rozwiązaniem tego problemu jet Robotrap, czyli platforma która umożliwi przechodzenie ludzi pomiędzy statkami i platformą offshore w sposób bezpieczny, szybki i wydajny.

Jednym z wielu problemów przemysłu okrętowego oraz górnictwa morskiego jest transportowanie ludzi pomiędzy obiektami oceanotechnicznymi, czyli na przykład statkami. Współcześnie wykonuje się przerzut za pomocą koszy zawieszonych na wysięgniku, lin podwieszonych do platformy offshore lub przy użyciu helikoptera. Metody te często wiążą się z wysokim ryzykiem różnego rodzaju wypadków, są nieefektywne, niepraktyczne i przede wszystkim niebezpieczne. Zaistniała więc potrzeba opracowania systemu transportu ludzi na pełnym morzu w sposób bezpieczny, szybki i wydajny. Problemem zainteresowali się Łukasz i Marek Szypulewscy. Łukasz jest marynarzem pracuje na statkach handlowych jako drugi oficer nawigacyjny i na co dzień jest związany z morzem, to głównie jego spostrzeżenia przyczyniły się do powstania Robotrapu.

Zrobotyzowany trap
Pomysł stworzenia zrobotyzowanego trapu pojawił się podczas obserwowania sytuacji, w których piloci obsadzając statki często ryzykują życiem przeskakując ze statku pilotowego na wywieszoną drabinkę pilotową na statku handlowym. Łukasz i Marek, współpracując z Henrykiem Olszewskim - wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Wojtkiem – programistą, zbudowali platformę do kompensacji ruchów statku na wzburzonym morzu, która umożliwia przechodzenie ludzi pomiędzy statkami i platformą offshore. Zrobotyzowany trap Robotrap wyposażony jest w układ aktywnej kompensacji położenia i orientacji oparty na siłownikach hydraulicznych. Siłowniki zapewniają kompensację ruchów w czterech stopniach swobody: nurzania, przegłębienia, kiwania i myszkowania. Dodatkowe siłowniki hydrauliczne służą do zmiany wysięgu trapu i kąta nachylenia wysięgnika.

W tym samym czasie pojawiła się okazja wzięcia udziału w Platformie startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”, a w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym znalazło się miejsce do inkubacji tego ciekawego pomysłu. Mentorem młodych start-up’owców został Andrzej Chmielewski. Dzięki ciężkiej pracy młodych przedsiębiorców wynalazek przez nich zaproponowany będzie miał już niedługo szansę pojawienia się na rynku.