"Storytelling w firmie" - relacja z warsztatów w Centroom

"Storytelling w firmie" - relacja z warsztatów w Centroom

23/01/2019 10:22 przez Katarzyna Rawska Aktualności

23 stycznia w Centroom odbyło się już 19. spotkanie w ramach cyklu Centroom Przedsiębiorczości. Na warsztat poszedł tym razem temat „Opowieść i emocje. Storytelling w firmie”, który przybliżał uczestnikom copywriter Jakub Sosnowski.

Zainteresowanie tematem przerosło oczekiwania organizatorów. Okazuje się, że storytelling jest już znanym pojęciem, ale niekoniecznie wiadomo, jak go wcielać w życie i użyć w kampaniach reklamowych. Zasłuchana grupa uczestników w skupieniu śledziła slajd po slajdzie prezentację multimedialną, wspartą opowieścią o…opowiadaniu historii.   


Prelekcja przeplatana była ćwiczeniami, m.in. z freewritingu. Chodziło o oczyszczenie umysłu z natłoku myśli – standardowe ćwiczenie wykonywane przez min. 5 minut przez zawodowych copywriterów.   


Jakub Sosnowski zaznaczył, że nie ma sensu szukać odpowiednika słowa storytelling w języku polskim, bo jest ono zakorzenione w terminologii marketingu i dobrze oddaje jego sens.  

Archetypy, schematy, motywy opowieści

Opowieść ma wywoływać emocje, ale nie zawsze muszą być one pozytywne. Zdolność stworzenia i rozwijania angażującej narracji może być wykorzystana w każdej dziedzinie, niezależnie czy jest to opowieść ustna, sfotografowana, sfilmowana czy namalowana. 


Warto zacząć od wypisania słów kluczy i emocji, jakie chcemy wywołać. Na tej kanwie powstaje plan i dialogi. „Ludzie kochają dialogi, dlatego zawsze warto ich używać” – przekonywał Jakub Sosnowski.


Następnie przedstawił gościom Centroom schematy opowieści, m. in. Ikar, Edyp, Tragedia czy Kopciuszek. Ten ostatni okazuje się często najciekawszy i najbardziej przydatny. 


Jakub Sosnowski pokazał na przykładach firmy, które wykorzystują storytelling w praktyce i przypasował je do danych archetypów funkcjonujących w kulturze, np. Dziecko – Philips, Coca-Cola; Odkrywca –Wrangler, Jeep; Kochanek – Chanel; Tworca – Lavazza; itd. 


Mowa była także o różnicowaniu sposobów opowiadania historii w zależności do kogo adresujemy – wzrokowców, słuchowców czy kinestetyków. 


Trzeba pamiętać o efekcie zaskoczenia. Możemy mieć pewność, że zaskoczony człowiek przekaże dalej naszą historię. 

Patronem medialnym Centroom Przedsiębiorczości jest portal BiałystokOnline.pl.

Patronem medialnym Centroom Przedsiębiorczości jest portal BiałystokOnline.pl.