Safestrobes w Hub of Talents

Safestrobes w Hub of Talents

28/02/2017 08:20 przez Barbara Supińska Aktualności

Innowacyjny model lampy nawigacyjno-stroboskopowej - Safestrobes, to kolejny projekt inkubowany w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach programu Platformy startowej „Hub of Talents”.

Podstawą bezpieczeństwa statków powietrznych jest ich widoczność. Specjalistyczne oświetlenie bardzo pomaga pilotowi zobaczyć inny obiekt zarówno w powietrzu jak i podczas lądowania. Nocą samolot z błyskającymi stroboskopami widoczny jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów, zaś w dzień lampa łatwo się odróżnia od tła nieba, chmur czy ziemi. Autorami ciekawego pomysłu z tej dziedziny są Ewa i Paweł Szwajka, którzy opracowali innowacyjny model lampy nawigacyjno-stroboskopowej - Safestrobes. Ewa jest managerem i zajmuje się obsługą sprzedaży, natomiast Paweł jest konstruktorem i głównym pomysłodawcą lampy.

Lampa przeznaczona jest dla ultralekkich statków powietrznych. Jej ważnym atutem jest konkurencyjność pod względem ceny oraz funkcjonalności. Urządzenie posiada, między innymi, system ostrzegawczy SOS, który uruchamia się podczas niebezpiecznego zdarzenia oraz stałe oświetlenie pozwalające lądować w niekorzystnych warunkach pogodowych. Pomysł konstrukcji lampy początkowo związany był tylko z paralotniami. Szybko jednak pojawiło się wzmożone zainteresowanie produktem ze strony motolotniarzy, użytkowników trajek, czyli pojazdów silnikowych na trzech kołach oraz pilotów samolotów. To spowodowało, że młodzi pomysłodawcy postanowili skonstruować uniwersalną lampę z dodatkowymi, bardzo przydatnymi funkcjonalnościami. Po rozpoznaniu rynku okazało się, że nie istnieją na nim lampy stroboskopowe, które posiadałyby tożsame funkcje. Był to bardzo obiecujący wstęp do własnego biznesu.

Produkt Ewy i Pawła ma duże szanse na wyjście z tak zwanej garażowej produkcji do ogólnoświatowego obiegu. W związku z tym, że najwięcej osób zajmujących się lotnictwem zamieszkuje zachód Europy oraz Amerykę Północną, plany biznesowe przewidują dystrybucję Safestrobes na tych terenach. Pierwszym etapem rozwoju firmy okazała się akceptacja pomysłu ze strony panelu ekspertów, kwalifikacja do programu „Hub of Talents” oraz możliwość inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.