Relacja z Pikniku Naukowego w ramach XVI PFNiS

Relacja z Pikniku Naukowego w ramach XVI PFNiS

08/06/2018 13:47 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

Piknik Naukowy organizowany przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki dobiegł już końca. Uczestnikom przypominamy, że warto dalej rozwijać zdobyte umiejętności, a osoby które nie mogły być z nami 7 czerwca – uspokajamy – to nie ostatnia okazja, aby w przyjemny sposób pogłębiać swoją wiedzę!

Od najmłodszych do nieco starszych – w czwartek 7 czerwca w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym oraz coworkingu Centroom spotkało się ponad 40 głodnych wiedzy białostoczan. Uczestnicy mogli poznawać podstawy programu Adobe Photoshop oraz języka HTML, a jeżeli nie chcieli spędzać słonecznego dnia przy komputerze, to mogli skonstruować własną rakietę i ją wystrzelić! Pasjonaci fotografii natomiast uczestniczyli w spotkaniu poświęconym wykonywaniu zdjęć sferycznych. 

 

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest największą cykliczną imprezą popularnonaukową w Polsce północno-wschodniej. Festiwal odbywa się od 2002 roku, a w Białostockim Parku Naukowo-Technologiczny organizowany był już po raz czwarty.

Warsztaty z modelarstwa kosmicznego

Jako pierwsi do BPN-T przybyli uczestnicy warsztatów rakietowych. Przez 3 godziny młodzi modelarze własnoręcznie konstruowali kartonowe rakiety, wyposażone w silnik klasy A. Dużo frajdy sprawiało dopasowywanie, docinanie, szlifowanie, klejenie czy praca narzędziami. W międzyczasie instruktor Polskiego Towarzystwa Rakietowego prezentował zdjęcia, filmy i ciekawostki związane z kosmonautyką. 


Zwieńczeniem warsztatów było wspólne wystrzelenie skonstruowanych rakiet ku niebu.  

Warsztaty z Photoshopa

Osoby które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z programami graficznymi miały okazję poznać podstawy programu Adobe Photoshop od założyciela Young design Academy – Tomasza Czecha. Przyszli graficy poznali podstawowe techniki pracy z grafiką bitmapową, przeszli przez 5 etapów projektowania fotomanipulacji, a także uczyli się pracy z warstwami. 


Na koniec prowadzący pokazał uczestnikom, jakie projekty mogą już tworzyć po tylko jednych zajęciach.  

Warsztaty z programowania

Naukę od podstaw zaczęli również uczestnicy warsztatów z tworzenia stron internetowych. Poznali oni Internet „od kuchni” – dowiedzieli się o podstawach rządzących procesami wytwarzania oprogramowania takiego jakim są serwisy działające w sieci, o znacznikach HTML i podstawach języka Javascript. Po przyswojeniu podstawowej wiedzy młodzi programiści uruchomili swoje pierwsze strony internetowe – i to z wykorzystaniem najnowszych technologii i serwerów działających w Chmurze.  

Warsztaty z fotografii sferycznej

W coworku Centroom Grzegorz Mościbrocki przez dwie godziny spotkania zarażał uczestników pasją do fotografowania bez kadrowania. Czy to możliwe? Przekonywał, że jak najbardziej. Pokazując panoramę Białegostoku sfotografowanego z 4 stron świata (na każdy kierunek trzeba wykonać aż 800 zdjęć), prezentujemy jak realnie dane miejsce wygląda, bez manipulacji w postaci kadrowania. Dzięki wysokiej rozdzielczości takich zdjęć, można je dowolnie przybliżać, mając możliwość dostrzeżenia nawet małych elementów w wysokiej jakości. 


Czy trzeba mieć do tego super drogi i specjalistyczny sprzęt? Uczestnicy dowiedzieli się, że niekoniecznie. Ambitny fotograf powinien mieć w głowie pomysł na zdjęcia, a dopiero wtedy szukać możliwości technicznego wykonania. Na początku jest więc marzenie, potem szuka się sprzętu – a sprytny fotograf poradzi sobie nawet na najprostszym aparacie.