Relacja z DOFE 2018 w BPN-T

Relacja z DOFE 2018 w BPN-T

14/05/2018 12:51 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

Już po raz trzeci mieszkańcy regionu mogli wziąć udział w wydarzeniach organizowanych przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 11 maja 2018 roku najmłodsi uczestnicy zwiedzali niedostępne na co dzień przestrzenie BPN-T wraz z robotem Photonem, a zgromadzeni w biurze coworkingowym Centroom udali się na wirtualną wycieczkę po nieistniejących już zabytkach Podlasia. Całość zamknęły rodzinne warsztaty z programowania 13 maja 2018 roku.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich mieszkańcy mogą odwiedzać miejsca i poznawać projekty zrealizowane dzięki unijnemu dofinansowaniu. Nie bez znaczenia jest fakt, że większość z nich nie jest w pełni dostępna na co dzień. W 2018 roku w ramach DOFE w Polsce odbyło się ponad 600 wydarzeń. 

Odkrywanie BPN-T z Photonem

11 maja 2018 roku najmłodsi odkrywali przestrzenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego wraz z jego sympatycznym mieszkańcem – Photonem. Spotkanie rozpoczęło się od testowania urządzenia. Reakcja na głaskanie, wykrywanie zmian światła czy wydawanie odgłosów to tylko niektóre z możliwości robota, które sprawiły uciechę uczestnikom. Kiedy wszystkie dzieci opanowały już obsługę interaktywnej zabawki, przyszedł czas na zabawę w podchody. 


Na każdym z sześciu punktów umieszonych w różnych zakamarkach BPN-T młodzi odkrywcy rozwiązywali zadanie z planety Photona. Nie było drogi na skróty – uczestnicy musieli zebrać elementy ze wszystkich stacji, aby na koniec połączyć je w jedną całość. Na pamiątkę wydarzenia otrzymali drobne upominki od BPN-T oraz miniatury Photona.  

Wirtualna wycieczka po miejscach, których już nie ma

Nieco później tego samego dnia uczestnicy spotkania w biurze coworkingowym Centroom odbyli niezwykłą podróż w czasie. Na początku wycieczki przewodnik po wirtualnym świecie, Adrian Górynowicz, przedstawił zgromadzonym stare zdjęcia, mapy, szkice, plany budowy - na ich podstawie zrekonstruował nieistniejące już na Podlasiu obiekty. I tak oto mogliśmy podziwiać wnętrze oraz fasadę hotelu Ritz, Wielką Synagogę w Białymstoku wraz z ulicą Głuchą oraz Pałac Carski w Białowieży. 


Prowadzący opowiedział również o kulisach powstawania wirtualnych projektów. Odwzorowywanie przestrzeni w technologii 3D może trwać miesiącami, a jest szczególnie trudne jeśli nie można takich miejsc już odwiedzić. Marzeniem Adriana jest rekonstrukcja całego przedwojennego Białegostoku.  

Rodzinne programowanie z WOW School

Tego jeszcze u nas nie było – 13 maja 2018 roku rodzice sprzymierzyli się z dziećmi, aby wspólnie poznawać podstawy programowania! Trenerzy z WOW School pokazali uczestnikom na czym polega kodowanie poprzez krótką zabawę, podczas której najmłodsi mogli zaprogramować dorosłych i odwrotnie. Na co dzień wydawanie poleceń innym nie jest jednak takie łatwe, ale wystarczy poświęcić trochę czasu na naukę i już można sprawić, że komputer zrobi dokładnie to, o co go poprosimy. 


 W warsztatach został wykorzystany język Scratch. Uczestnicy m.in. budowali logikę aplikacji, która pozwoli uciec z Escape Roomu dla stworzonej postaci. Poprzez rozwiązywanie cyfrowych zagadek uczestnicy nie tylko dobrze się bawili, ale również poznawali tajniki bezpieczeństwa w sieci. Na sam koniec potrafili już zaimplementować własne mechanizmy szyfrującyce. Nie ważne czy w szkole, czy w pracy – wszyscy musimy podnosić swoją świadomość w tym zakresie!