RECON w Hub of Talents 2

RECON w Hub of Talents 2

09/06/2020 10:23 przez Katarzyna Rawska Aktualności

W ramach Hub of Talents 2 Piotr Mosioł rozwija urządzenie umożliwiające regeneracje filtrów DPF za pomocą pary wodnej.

Krótkie odcinki w miastach, często na niedogrzanych silnikach, powodują, że filtry DPF nie są w stanie samodzielnie się zregenerować. Inne przyczyny zapchania filtrów to spalanie oleju silnikowego i powstawanie popiołów, nieprzestrzeganie przez kierowców zasady stosowania olejów low SAPS czy zużycie mechaniczne silnika i zatrzymywanie wycierających się metali w filtrze – mówi Piotr Mosioł. 

Czyszczenie zabrudzonych elementów przy użyciu pary wodnej stosowane jest obecnie powszechnie w przemyśle ale również motoryzacji. Nikt jednak dotychczas nie wykorzystał tej technologii w regeneracji filtrów cząstek stałych. Metoda zmniejsza zużycie wody o ponad 90% i eliminuje konieczność stosowania detergentów. 


W prototypowej maszynie Piotra Mosioła parę wodną daje wytwornica o mocy 350 KW. Maszyna wymaga zasilania gazem lub olejem opałowym – i to jest główny koszt jej użytkowania. Moc przyłącza elektrycznego nie przekracza 2 KW. – Koszty paliwa rekompensowane są natomiast oszczędnościami na chemii – podkreśla pomysłodawca. Rozwiązanie wydaje się mieć więcej zalet nie tylko dla samej usługi (szybkiej i skutecznej), ale również dla warsztatu i jego infrastruktury.