Przenieś się w inny wymiar nauki w BPN-T

Przenieś się w inny wymiar nauki w BPN-T

30/04/2019 09:19 przez Katarzyna Rawska Aktualności

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki zagości w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym 23 maja 2019 roku. Tego dnia, pomimo fizycznej obecności na ul. Żurawiej 71, uczestnicy wydarzeń będą mogli przenieść się do zupełnie innego wymiaru! Odwiedzimy m.in. Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, przestrzeń gry Roblox oraz świat sztucznej inteligencji. A wszystko to pod tegorocznym hasłem festiwalu - "algorytmy rzeczywistości".

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny już po raz trzeci gości w swoich murach Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Dotrzymując kroku nieustannie pędzącej naprzód nauce co roku w ofercie wydarzeń pojawia się coś nowego. 23 maja 2019 r. BPN-T zaprasza zarówno stawiających swoje pierwsze kroki w świecie technologii, jak i znawców tematu. Każdy nauczy się czegoś nowego, niezależnie od wieku, doświadczenia i poziomu edukacji.

Wykład "Zastosowanie technik sztucznej inteligencji w przetwarzaniu obrazów"

Techniki sztucznej inteligencji są dziś powszechnie używane w wielu dziedzinach, a w szczególności w przetwarzaniu obrazów. Dzięki tym technikom możliwe stało się stworzenie autonomicznych samochodów. Sztuczna inteligencja potrafi dziś namalować obraz w stylu dowolnego mistrza malarskiego. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią diagnozować wybrane obrazy medyczne lepiej niż lekarze. 


Podczas prezentacji uczestnicy poznają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie przetwarzania obrazów przy zastosowaniu sztucznej inteligencji.    


Data: 23.05.2019 r., godz.10.00 

Zapisy: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/zastosowanie-technik-sztucznej-inteligencji-w-przetwarzaniu-obrazow/  


Planety, które są (będą) moim domem – multimedialny wykład na temat Układu Słonecznego

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się wielu ciekawostek o Słońcu, jego funkcjonowaniu, elementach Układu Słonecznego, zarówno tych bliższych i tych bardziej odległych, a także poznają konstrukcję naszego Układu Słonecznego, w szczególności miejsce planet i ich podstawowe własności.  


Data: 23.05.2019 r., godz.13.00 

Zapisy: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/planety-ktore-sa-beda-moim-domem-multimedialny-wyklad-na-temat-ukladu-slonecznego/   

Zaprogramuj misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS

Na pokładzie ISS znajdują się dwa komputery szkolne, które mogą być oprogramowane uczniowskimi projektami. Europejska Agencja Kosmiczna wysyła na Stację pakiety programów, które później astronauci uruchamiają na orbicie. Przyjdź i napisz swój program. Weź udział w misji ASTRO PI! 


Podczas warsztatów uczestnicy zaprogramują, za pomocą języka Python, minikomputer ASTRO PI opracowany przez Raspberry Pi Foundation we współpracy z Brytyjską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Minikomputery ASTRO PI zostały zakwalifikowane do lotu w kosmos.


Data: 23.05.2019 r., godz.14.15  

Zapisy: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/zaprogramuj-misje-programowa-na-miedzynarodowej-stacji-kosmicznej-iss/

Games & Business z Roblox – warsztaty z programowania z WOW SCHOOL

Roblox to jedna z najszybciej rozwijających się platform do tworzenia gier na świecie. Co miesiąc loguje się na nią ponad 60 milionów graczy z całego świata! Ale Roblox to nie tylko gra społecznościowa – to także potężne narzędzie edukacyjne i dobry start dla wszystkich tych, którzy już w młodym wieku marzą o karierze programisty.


Narzędzie uczy dzieci programowania, elementów matematyki oraz rozwija zdolność kreatywnego myślenia. Dzięki temu, że gra tworzona jest przez użytkowników, jej tematyka jest ograniczona jedynie… ludzką wyobraźnią.


Zajęcia z programowania poprowadzą doświadczeni specjaliści z WOW SCHOOL, według autorskich programów, dostosowanych do różnych grup wiekowych i różnych poziomów.


Data: 23.05.2019 r., godz.16.00 (grupa 8-11 lat), godz. 17.10 (grupa 12-14 lat) 

Zapisy:  

8-11 lat: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/games-business-z-roblox-warsztaty-z-programowania-z-wow-school-8-11-lat/  

12-14 lat: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/games-business-z-roblox-warsztaty-z-programowania-z-wow-school-12-14-lat/  

Zbuduj własną rakietę – warsztaty z modelarstwa kosmicznego

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową i użytkowaniem prostych modeli rakiet. Korzystając z instrukcji i zestawów do samodzielnego montażu, każdy będzie mógł skonstruować swoją własną kartonową rakietę wyposażoną w silnik klasy A. Na koniec własnoręcznie zbudowaną konstrukcję chętni wystrzelą ku niebu.


Warsztaty skierowane są do młodzieży szkolnej, ale też do wszystkich zainteresowanych modelarstwem rakietowym. Oprócz dobrej zabawy, zajęcia uczą cierpliwości i dokładności, mogą też wciągnąć w świat kosmonautyki na dłużej.


Data: 23.05.2019 r., godz. 16.00

Zapisy: http://podlaskifestiwal.pl/imprezy/zbuduj-wlasna-rakiete-warsztaty-z-modelarstwa-kosmicznego/