Podsumowanie roku w BPN-T

Podsumowanie roku w BPN-T

02/01/2019 13:17 przez Katarzyna Rawska Aktualności

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2018 w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Rok 2018 w liczbach

Rok 2019 rozpoczynają z nami 64 firmy zlokalizowane w BPN-T. 39 z nich to startupy! W ubiegłym roku dołączyło do nas 16 nowych przedsiębiorstw. 


Z usługi Wirtualnego Biura korzysta obecnie 61 firm. 


Nasze biuro coworkingowe Centroom zlokalizowane przy ulicy Sienkiewicza 9 w Białymstoku przyjęło w ubiegłym roku 64 coworkerów. 


W 2018 mieszkańcy regionu mogli wziąć udział w 56 wydarzeniach i konferencjach organizowanych i współorganizowanych przez BPN-T. Łącznie uczestniczyło w nich ok. 2 tysięcy osób z różnych grup wiekowych.  

Centrum nauki coraz bliżej

W ubiegłym roku podpisana została umowa dotycząca zaprojektowania oraz wykonania centrum popularyzacji nauki, które powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku. 


Przestrzeń podzielona zostanie na strefę dedykowaną najmłodszym odbiorcom, w wieku 3-10 lat oraz na wystawę główną dla młodzieży i dorosłych. W środku, zwiedzający znajdą kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych oraz 4 laboratoria tematyczne. 


Podmiotem realizującym budowę białostockiego centrum nauki jest firma TRIAS AVI Sp. z o.o. z Warszawy. Przedsiębiorstwo ma już na swoim koncie realizacje m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy, czy Muzeum Wojska Polskiego. Realizatorem projektu jest Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.  


W ostatnich dniach grudnia wydana została decyzja o pozwoleniu na budowę.

Wybrane projekty BPN-T z 2018 roku:

Absolwent w Transferowni: edycja 2017/2018 skierowana była do studentów Architektury i Architektury wnętrz, a realizowana wspólnie z CEDC International. Poprzeczka była ustawiona wysoko: studenci musieli zaprojektować koncepcje strefy wejścia i holu w siedzibie firmy. 


Centroom Przedsiębiorczości: W 2018 roku odbyły się warsztaty na tematy takie jak: Narzędzia marketera; Procesy kreatywne w rozwijaniu firmy; Marka osobista w biznesie; Możliwości współczesnego ogrodu; RODO w marketingu; E-mocjonalna marka w zasięgu ręki; Google Internetowe Rewolucje; Warsztat szybkiego czytania; Startup w przekroju; Lean Management - jak ograniczać koszty w firmie. 


Wschodnie Forum e-Biznesu „EastBiz": W V edycji corocznego spotkania branży e-commerce uczestniczyło ponad 200 uczestników, którzy do wyboru mieli 11 motywujących prelekcji oraz 6 praktycznych warsztatów. Na wydarzeniu prelegentami byli m.in. Łukasz Kierus z TaniaKsiazka.pl, Edyta Godziek z SerwerSMS.pl czy Cyprian Iwuć z skarpetkowelove.pl. 


Kursy programowania dla dzieci i młodzieży z „WOW SCHOOL”: w 2018 młodzi ludzie zapoznali się z nowymi technologiami takimi jak: Scratch, Kodu, HTML, CSS, Python, Javasript, C#, Unity czy nowością – Roblox! 


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w BPN-T; W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 3 przedsiębiorców z BPN-T podzieliło się historią swojego sukcesu i zainspirowało uczestników do rozwijania własnego biznesu. 


Białostocki Hackaton Miejski w BPN-T; pierwszy miejski Hachaton zgromadził grono utalentowanych programistów, którzy mieli jedno zadanie – zaprojektować rozwiązanie ułatwiające codzienne życie mieszkańcom naszego miasta. Hackaton zorganizowali InfoTech Klaster Technologiczny, Miasto Białystok, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Główna nagroda w Hackatonie, 10 000 zł, została ufundowana przez Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.


BPN-T współpracuje również przy miejskim projekcie „Talenty XXI wieku”: podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia pracownicy instytucji przeprowadzili warsztaty z m.in. kreatywności, wystąpień publicznych, sprzedaży, tworzenia biznes planu, własności intelektualnej.