Podsumowanie roku 2021 w BPN-T

Podsumowanie roku 2021 w BPN-T

12/01/2022 11:30 przez Barbara Supińska Aktualności

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem roku 2021 w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Rok 2022 rozpoczyna z nami 68 firm (w tym 37 startupów) zlokalizowanych w BPN-T, które łącznie zatrudniają blisko 560 osób. W ubiegłym roku dołączyło do nas 17 nowych przedsiębiorstw. 


Z usługi Wirtualnego Biura korzysta obecnie 197 firm


Nasze biuro coworkingowe Centroom zlokalizowane przy ulicy Sienkiewicza 9 w Białymstoku przyjęło w ubiegłym roku 53 coworkerów, którzy łącznie wykorzystali 159 pakietów – najczęściej kupowany był pakiet 7-dniowy (78 szt.). Natomiast w coworku w Transferowni (w budynku Inkubatora Technologicznego) gościliśmy 23 coworkerów, którzy wykupili 38 pakietów. 


W 2021 zorganizowaliśmy 34 wydarzenia online i stacjonarne. Łącznie uczestniczyło w nich ok. 1 400 osób z różnych grup wiekowych.    

Epi-Centrum Nauki

epi-centrum.bialystok.pl


Epi-Centrum Nauki to największe centrum popularyzacji nauki w Polsce Wschodniej. Rozpoczęło swoją działalność 29 sierpnia 2020 r. W 2021 r. podczas 246 dni, w których było otwarte, odwiedziło je 35 200 osób


Centrum to składa się z 2 odrębnych stref, które zlokalizowane są obok siebie, ale dysponują oddzielnymi wejściami. Pierwsza z nich - Strefa Małego Odkrywcy (SMO) gościła 12 699 osób (36%). To kolorowa przestrzeń edukacyjna o powierzchni blisko 600 m2. Tu na zwiedzających czekają przewodnicy – Zmysłek i Majka Pytajka. Miejsce to przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, czyli przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. 


Drugą strefę, czyli Wystawę Główną (WG) odwiedziło 22 500 osób (64%). To uniwersalna przestrzeń poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie: mali i duzi, dzieci i dorośli, uczniowie i nauczyciele. Wystawa Główna obejmuje powierzchnię 2 670 m2, czyli tyle, ile 50 klas szkolnych. 


W 2021 roku najwięcej sprzedało się biletów grupowych – 13 589. Niewiele mniej rodzinnych – 11 705. W SMO największy odsetek stanowiły bilety rodzinne – 41 %, a na WG bilety grupowe -45%. 65 % odwiedzających przypadło na dni powszednie (wt.-pt.). 


Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, którego beneficjentem jest Miasto Białystok, a jego realizatorem - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.   

Wybrane projekty BPN-T z 2021 roku:

  • Platforma Startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents 2 (której realizatorem jest BPN-T) - to program, który wspiera osoby z pomysłem na innowacyjny biznes. Pomysłodawcy realizują tu indywidualny program inkubacji trwający maksymalnie 8 miesięcy. Otrzymują wsparcie obejmujące dwa rodzaje usług: podstawowe oraz specjalistyczne. W 2021 r. do inkubacji w projekcie zakwalifikowało się 121 startupów, z czego pozytywnie ukończyło ją 113. Dofinansowanie z PARP-u w wys. ok 1 mln. zł uzyskało 21 startupów.
  • Noc muzeów w Epi-Centrum Nauki - to międzynarodowa impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. W ramach tegorocznej imprezy 150 osób zapoznało się z atrakcjami i ofertą edukacyjną Epi-Centrum Nauki.
  • 1. urodziny Epi-Centrum Nauki - w ciągu 3 dni odbyło się 6 interesujących wydarzeń m.in. spotkanie z Karolem Wójcickim, popularyzatorem astronomii i autorem popularnego bloga „Z głową w gwiazdach”. Uczestniczyło w nich ok. 280 uczestników. Podczas urodzinowego weekendu ponad 1000 osób skorzystało ze standardowej oferty centrum, wzbogaconej o pokazy interaktywne oraz prezentację gadów i pająków.
  • Centroom Przedsiębiorczości - to cykl spotkań mający na celu promowanie postaw przedsiębiorczych wśród mieszkańców Białegostoku oraz rozwijanie kompetencji przydatnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Od września do listopada 2021 roku odbyły się szkolenia z zakresu: UX w mediach społecznościowych, content marketingu, sprzedaży na Facebooku. 
  • Białostocka Noc Innowacji - to impreza zorganizowana w ramach ogólnopolskiego Festiwalu Cyfryzacji, którego celem jest przedstawienie osiągnięć polskiej nauki i biznesu, a także prezentacja tego, w jaki sposób cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. Ponad 200 uczestników odwiedziło tego dnia Epi-Centrum Nauki, gdzie oprócz zwiedzania Wystawy Głównej mogli m.in. spotkać się z innowatorem i wynalazcą Petrosem Psyllosem i posłuchać o tym jak nowoczesne technologie zmieniają świat, w którym żyjemy.  
  • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, obecnie w 170 krajach. W tym roku BPN-T zorganizował wydarzenie pn. "Źródła finansowania dla startupów", gdzie była mowa o możliwościach finansowania działalności typu startup oraz o programie Horyzont Europa. Ponadto pracownicy BPN-T przeprowadzili praktyczny warsztat z Business Model Canvas.  

Pliki do pobrania

  • Podsumowanie 2021 roku w BPN-T