Podsumowanie IV edycji Talentów XXI w.

Podsumowanie IV edycji Talentów XXI w.

08/11/2017 11:25 przez Barbara Supińska Aktualności

7 listopada 2017 r., w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się seminarium podsumowujące IV edycję miejskiego projektu „Talenty XXI wieku”. Podczas wydarzenia 214 uczestników otrzymało z rąk Prezydenta Miasta Białegostoku certyfikaty i pamiątkowe medale.

Gości zgromadzonych w sali konferencyjnej w BPN-T przywitała Bożena Barbara Krasnodębska, Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego. Zwięźle podsumowała też dotychczasowe efekty projektu. 


Projekt istnieje od 2014 roku, realizowany jest w mieście Białystok, a jego celem jest wspieranie młodzieży w rozwijaniu pasji oraz pogłębianiu wiedzy. W bieżącym roku wzięło w nim udział ponad 300 uczniów z 33 podlaskich szkół. 


 W ramach tegorocznej edycji, młodzież gimnazjalna i licealna uczestniczyła w zajęciach z 16 dziedzin, m.in. z modelowania 3D, chemii, biologii, ekonomii, robotyki czy prowadzonych przez pracowników BPN-T warsztatów z szeroko pojętej przedsiębiorczości. W sumie w edukację młodzieży zaangażowanych było 11 instytucji, które łącznie przygotowały 780 godzin zajęć dydaktycznych.  

Wierzę w to, że na tej sali są dziś utalentowani, ambitni młodzi ludzie, którzy mają otwarte głowy pełne marzeń i planów na przyszłość. Pamiętajcie proszę o tym, że sam talent nie wystarczy, aby te marzenia zrealizować. Dopiero talent w połączeniu z niezwykłą wytrwałością pozwoli Wam osiągnąć wszystko. Mierzcie wysoko i nigdy nie dajcie sobie wmówić, że nie możecie czegoś zrobić. – inspirowała uczestników Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T.

Wykłady okolicznościowe

Po podsumowaniu projektu nadszedł czas na wykłady okolicznościowe. Pierwsza przemawiała Beata Kunat z Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Przybliżyła uczestnikom powiązanie pasji i jakości życia człowieka, jednocześnie ostrzegając przed pasją obsesyjną. Przypomniała też młodzieży że pasje mogą dotyczyć różnych dziedzin życia, a ich połączenie z drogą zawodową chroni przed wypaleniem zawodowym. 


Sylwester Pilipczuk, Dyrektor Izby Coachingu Oddziału Podlaskiego, przekonywał jak ważna jest harmonia emocji i rozumu. Zwrócił uwagę na model FRIS, który trafnie określa i opisuje naturalny sposób myślenia oraz działania każdego z nas. FRIS odpowiada jeden Styl Myślenia: Faktom - Zawodnik, Relacjom - Partner, Ideom - Wizjoner, Strukturom - Badacz. Cztery Style Myślenia to cztery różne sposoby percepcji i wykorzystywania informacji, reagowania i rozwiązywania problemów. Znajomość Stylów Myślenia pomaga trafniej rozpoznawać indywidualny potencjał uczniów. Należy więc dostosować sposób przekazywania wiedzy do sposobu myślenia ucznia.   

Miasto wspiera talenty

Po krótkiej przerwie na scenie pojawił się Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Prezydent podkreślił, że każdy uczestnik projektu jest talentem, a miastu zależy aby tworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju kompetencji.   

Dzięki temu projektowi możemy identyfikować talenty na każdym szczeblu edukacji i tworzyć indywidualne ścieżki rozwoju – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Młodzi, zdolni białostoczanie są przyszłością naszego miasta. Dlatego też wspieramy ich i pomagamy w rozwijaniu swoich uzdolnień.

Wręczenie podziękowań i dyplomów

Na zakończenie Prezydent Miasta Białegostoku pogratulował oraz wręczył certyfikaty wraz z okolicznościowymi medalami uczestnikom projektu, którzy uzyskali co najmniej 70% frekwencji na zajęciach. Podziękowania otrzymali też dyrektorzy szkół, szkolni koordynatorzy, a także uczelnie i instytucje wspierające realizację tego projektu, w tym BPN-T.