Podbijamy niebo na warsztatach modelarstwa kosmicznego   - Pułap 300 metrów!

Podbijamy niebo na warsztatach modelarstwa kosmicznego - Pułap 300 metrów!

17/05/2023 10:06 przez Barbara Supińska Aktualności

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny oraz Polskie Towarzystwo Rakietowe zapraszają wszystkich miłośników modelarstwa kosmicznego na kolejne emocjonujące warsztaty. Tym razem dwudniowe (26-27 maja). Nadszedł czas, aby wkroczyć na wyższy poziom i podjąć się konstrukcji rakiet zdolnych do osiągnięcia pułapu aż 300 metrów!

Zakres szkolenia obejmować będzie budowę i obsługę modeli średniej wielkości, wyposażonych w silniki klasy F o imponującym impulsie do 80Ns. Uczestnicy będą konstruować bardziej zaawansowane modele o kalibrze 50 mm i masie startowej do 0,5 kg, które wytrzymują duże prędkości. Starty rakiet odbędą się na otwartym terenie, a wylądują one dzięki samoczynnie wyzwalanym spadochronom. Warto podkreślić, że silniki używane podczas warsztatów są wymienne i jednorazowe, natomiast modele rakiet można wykorzystywać wielokrotnie, co stanowi doskonałą okazję do dalszych eksperymentów.   


Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z lotami rakiet. Omówione zostaną również kluczowe pojęcia i zjawiska występujące podczas startów. Warsztaty poprowadzą instruktorzy, członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.   


Pierwsza część warsztatów będzie skupiać się na samym procesie konstrukcji rakiet. Elementy rakiet wykonane zostaną z bezpiecznych materiałów, takich jak sklejka, tektura, laminaty oraz tworzywa, które będą wymagały odpowiedniego wykończenia. Uczestnicy będą mieli okazję pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby i pracować różnymi narzędziami, takimi jak noże, śrubokręty, kombinerki i wiele innych. Ponadto będą musieli opanować sztukę wiązania spadochronów i chust osłonowych, dlatego przyda się znajomość różnych węzłów. Instruktorzy będą pomagać w instalowaniu silników.


Druga część, najbardziej widowiskowa i emocjonująca, to starty rakiet. Ze względu na osiągany przez nie pułap wysokości nie mogą się odbyć na terenie BPN-T. Dojazd na miejsce startów (po uzgodnieniu z instruktorami) we własnym zakresie.

Kto może wziąć udział w szkoleniu?

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby z podstawową wiedzą techniczną, które wykonały już starty na małych silnikach klasy A, ale też wszystkich zainteresowanych konstruowaniem większych rakiet. Nie ma ograniczeń wiekowych, ale uczestnicy do 16 roku życia muszą być z osobą dorosłą.   

Program i koszt warsztatu

Zajęcia rozpoczną się 26 maja o godzinie 16:00 w BPN-T i potrwają do godziny 20:00, gdzie uczestnicy będą budować i kleić modele. Następnego dnia, 27 maja, w godzinach 9:00-12:00 uczestnicy będą wiązać spadochrony i zakładać silniki. Na koniec dojazd na miejsce startów, czyli starty w terenie od godz. 13.   


Uczestnicy pokrywają koszty materiałów użytych do budowy i startów, które wynoszą 190 zł i płatne są gotówką przed rozpoczęciem warsztatów u instruktorów PTR. Po zakończeniu warsztatów i zaliczeniu startów, modele rakiet stają się własnością uczestników.   


Organizatorzy: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Polskie Towarzystwo Rakietowe. 

Termin: 26 maja (piątek) w godzinach 16.00-20.00 i 27 maja (sobota) w godzinach 9.00-12.00 Miejsce: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ul. Żurawia 71, Białystok