Piknik Naukowy dla głodnych wiedzy w BPN-T

Piknik Naukowy dla głodnych wiedzy w BPN-T

15/05/2018 09:05 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

Jest taki piknik, po którym nie przybywa kalorii, a wiedzy. Chodzi oczywiście o Piknik Naukowy w BPN-T w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki! Warsztaty z modelarstwa kosmicznego, projektowania graficznego, tworzenia stron internetowych czy fotografii sferycznej – takie „menu” serwujemy dla głodnych wiedzy w tym roku. Zaspokój swój apetyt na naukę, podaną w lekkostrawnej formie dla każdego. Być może nabierzesz ochoty na więcej? Nauka nie tuczy, a uczy!

W tym roku przypada już XVI edycja festiwalu, który tym razem odbędzie się w trzech miastach północno-wschodniej Polski: w Białymstoku, Suwałkach i Łomży. Jego program co roku przyprawia o zawrót głowy, a kreatywność organizatorów nie zna granic. Wszystko to w formie bezpłatnych spotkań i warsztatów. Nie warto zwlekać z zapisami, bo chętnych z reguły jest więcej niż miejsc! 


Tegoroczne hasło PFNiS brzmi „Nauka scala” i nawiązuje do 60. rocznicy wynalezienia pierwszego układu scalonego – wynalazku, od którego zaczęła się era zintegrowanej elektroniki i zminiaturyzowanych urządzeń. 


To święto nauki co roku udowadnia, że każdy może się rozsmakować w „torcie nauki”, znajdując kawałeczek dla siebie. Piknik Naukowy w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w tym roku serwuje następujące kąski:  

Warsztaty z modelarstwa kosmicznego

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową i użytkowaniem prostych modeli rakiet. Korzystając z instrukcji i zestawów modeli do samodzielnego montażu, każdy będzie mógł skonstruować swoją własną kartonową rakietę wyposażoną w silnik klasy A. Na koniec własnoręcznie zbudowaną konstrukcję chętni wystrzelą ku niebu. 


Warsztaty skierowane są do młodzieży szkolnej, ale też do wszystkich zainteresowanych modelarstwem rakietowym. Oprócz dobrej zabawy, zajęcia uczą cierpliwości i dokładności, mogą też wciągnąć w świat kosmonautyki na dłużej. 


Minimalny wiek uczestników to 12 lat. W przypadku grup zorganizowanych wymagany min. jeden opiekun na 20 os.  


Miejsce: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ul. Żurawia 71, Białystok

Termin: 7 czerwca 2018 roku, godz. 9:00-13:00  

Rejestracja: www. podlaskifestiwal.pl/imprezy/zbuduj-swoja-rakiete

Prowadzący: instruktorzy Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Warsztaty z Photoshopa - kreatywne projektowanie graficzne

Uczestnicy warsztatu poznają podstawowe techniki pracy z grafiką bitmapową, które w dzisiejszym świecie mogą być pomocne każdego dnia. Podczas zajęć przejdą przez 5 etapów projektowania fotomanipulacji, nauczą się pracy z warstwami, maskowania i oświetlania. Szkolenie skierowane jest do osób, które nie miały dotychczas styczności z programem Adobe Photoshop. 


 Minimalny wiek uczestników to 13 lat.  


Miejsce: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ul. Żurawia 71, Białystok 

Termin: 7 czerwca 2018 roku, godz. 14:00-16:00 

Rejestracja: www.podlaskifestiwal.pl/imprezy/photoshop-dla-poczatkujacych  

Prowadzący: Tomasz Czech - Absolwent kierunku Grafiki Komputerowej i Technik Multimedialnych Prywatnej Szkoły Biznesu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie. Pierwszy i jedyny Adobe Certified Expert i Adobe Certified Instructor w województwie podlaskim. W 2012 roku założył Young Design Academy – prywatną szkołę grafiki komputerowej w Białymstoku, która w roku 2014 została również jedynym w naszym regionie międzynarodowym ośrodkiem egzaminacyjnym Certiport. 

Warsztaty z programowania - tworzenie stron internetowych

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają budowę tego z czym stykamy się niemalże na co dzień w Internecie – aplikacji i stron internetowych. Dowiedzą się o podstawach rządzących procesami wytwarzania oprogramowania takiego jakim są serwisy działające w sieci, o znacznikach HTML, podstawach języka Javascript, bez których działanie i tworzenie nowoczesnych stron WWW byłoby niemożliwe. Uruchomią również swoje pierwsze serwisy internetowe wykorzystujące systemy do zarządzania treścią – i to z wykorzystaniem najnowszych technologii i serwerów działających w Chmurze!


Warsztat skierowany do młodzieży licealnej, studentów.


Miejsce: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, ul. Żurawia 71, Białystok

Termin: 7 czerwca 2018 roku, godz. 16:00-18:00

Rejestracja: www.podlaskifestiwal.pl/imprezy/stworz-swoja-strone-internetowa

Prowadzący: Ernest Sielwonczuk,- trener z WOW School. Grafika i design to oczko w głowie Ernesta. Studiowanie materiałów z różnych dziedzin, takich jak projektowanie, programowanie oraz druk, pozwala mu na rozumienie każdego projektu jak i wykonanie go. Jako osoba bezustannie rozwijająca się w wielu kierunkach, jest w stanie przedstawić innym drogę, którą mogą obrać, aby osiągnąć dany cel.

Warsztaty z fotografii sferycznej „O nie kadrowaniu w fotografii”

Podczas spotkania w biurze coworkingowym Centroom, uczestnicy dowiedzą się, jak się tworzy sferyczne projekcje fotograficzne. Otrzymają podstawowe informacje techniczne, wiele praktycznych wskazówek co do sprzętu, a także sposobu patrzenia na fotografię, która nie posiada w sobie kadru.


Warsztaty skierowane są do osób zainteresowanych fotografią. Minimalny wiek uczestników to 15 lat.


Miejsce: Centroom, Sienkiewicza 9, Białystok.

Termin: 7 czerwca, godz. 16:30-18:00

Rejestracja: www.podlaskifestiwal.pl/imprezy/o-nie-kadrowaniu-w-fotografii-360-stopni

Prowadzący: Grzegorz Mościbrocki - Z wykształcenia prawnik, z zamiłowania fotograf. Obecnie manager w Kompanii Dystrybucyjnej. Fotografię traktuje jako przestrzeń bez granic. Zamykając chwile w czasoprzestrzeni, nie kadruje, chcąc pokazać wszystko. Tworząc, często akcentuje czas jako wymiar, który przemija. Fotografia w technice sferycznej zmusza do zatrzymania się i odrobiny zadumy.