PET/CT i PET/MR - nowoczesna diagnostyka w BPN-T

PET/CT i PET/MR - nowoczesna diagnostyka w BPN-T

08/01/2018 08:35 przez Barbara Supińska Aktualności Z życia firm

Ośrodek diagnostyczny Bio-skaner PET/MR, znajdujący się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, dzięki uruchomieniu przez spółkę Cyklosfera pracowni PET/CT, ma możliwość prowadzenia najbardziej zaawansowanych badań klinicznych. Dostępność obu badań PET sprawia, że pacjent może bez kolejek, w komfortowych warunkach, zostać szybko zdiagnozowany przez najlepszych specjalistów. Współpraca tych dwóch najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń jest unikatowa w skali światowej.

Dotychczas, w Laboratorium Obrazowania Molekularnego BPN-T, istniała możliwość skorzystania tylko z urządzenia PET/MR, obsługiwanego przez spółkę celową Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obecnie pacjenci mogą również rejestrować się na badania PET/CT prowadzone przez firmę Cyklosfera. Skierowane są one przed wszystkim do osób z chorobami onkologicznymi, ale też z innymi schorzeniami. Metoda ta jest podstawową w medycynie nuklearnej dla onkologii, urologii, kardiologii itp.

PET/CT a PET/MR

PET (pozytonowa tomografia emisyjna) to kompleksowe badanie całego ciała, pozwalające na wykrycie zmian charakteryzujących się zaburzonym metabolizmem tkankowym. Dzięki temu lekarze mogą ocenić rozległość i stopień zaawansowania procesu chorobowego w organizmie. Obecnie urządzenia PET sprzężone są z aparatami radiologicznymi - tomografią komputerową CT (computed tomography) jako PET/CT lub z rezonansem magnetycznym MR (magnetic rezonanse MR) czyli PET/MR.

PET/MR jest badaniem droższym ale dużo mniej szkodliwym dla pacjentów, bo przyjmują oni mniejszą dawkę promieniowania, pochodzącą tylko z izotopu. W tańszym badaniu PET/CT dwie trzecie dawki pochodzi z tomografu, a tylko jedna trzecia z izotopu. Są to jednak dawki bezpieczne i nie zagrażające pacjentowi.

W języku medycznym coraz częściej używa się terminu „obrazowanie hybrydowe”, które oznacza badanie wykorzystujące jednocześnie obie technologie. Współpraca PET/MR i PET/CT pomaga jeszcze dokładniej zbadać pacjentów. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce nowotworowej. Warto wspomnieć, że niewiele ośrodków na świecie, może pochwalić się posiadaniem obu urządzeń w jednym miejscu, na których pracują Ci sami specjaliści – mogący porównywać jednocześnie obraz. W Polsce są tylko dwa takie ośrodki.

Trafna diagnoza bez kolejek

W leczeniu raka kluczową rolę ogrywa czas i trafna diagnoza. Firma Cyklosfera, która przeprowadza badania PET/CT, doskonale zdaje sobie z tego sprawę - wszystkie badania odbywają się na bieżąco, co przekłada się na brak kolejek. Pacjenci mają gwarancję najbardziej fachowej opieki i diagnozy. Najlepsi klinicyści wspólnie konsultują każdy przypadek. Konsylium omawia wyniki w ścisłej współpracy radiolog – medyk nuklearny. Wielokrotnie do zespołu zapraszani są też specjaliści z różnych innych dziedzin. Dodatkowo istnieje również możliwość wykonania na miejscu, podczas tej samej wizyty, badania rezonansu magnetycznego – co w niektórych przypadkach zdecydowanie pogłębia wiedzę o diagnozowanych zmianach u pacjenta. Mało który ośrodek diagnostyczny ma możliwość zaoferowania tak kompleksowej opieki.

Naszą największą bolączką jest to, że tak istotne badania dla dotkniętych najcięższymi schorzeniami pacjentów, są w tej chwili odpłatne. - mówi Magdalena Skrzycka z firmy Cyklosfera. - NFZ nie rozpisał konkursu, co uniemożliwia nam pozyskanie kontraktu. Oczywiście będziemy starać się by dostrzeżono ogromną potrzebę dostępności wykonywanych przez nas, tak dokładnych i często ratujących życie badań. – dodaje.

Pracownia PET/CT spełnia wszystkie warunki stawiane tego typu placówkom, począwszy od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a na Państwowej Agencji Atomistyki skończywszy.

Zespół naukowców, lekarzy i osób współpracujących w Cyklosferze to pasjonaci medycyny i nauki, którzy nie tylko doskonale znają się na swoich dziedzinach, ale przede wszystkim kochają to co robią. Połączenie takich cech i wartości daje gwarancję najlepszej opieki nad pacjentami, którzy często trafiają do pracowni z wyjątkowo ciężkimi schorzeniami.

Mamy nadzieję, że nasze wysiłki zostaną dostrzeżone, ponieważ poleganie tylko na jednym urządzeniu (PET/CT znajduje się w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - przyp. red.) w tak dużym regionie, jest rozwiązaniem ryzykownym. I to zarówno pod względem logistycznym - w razie awarii jednego urządzenia pacjenci z nowotworem są pozbawieni szansy na szybką diagnostykę, jak i finansowym - wprowadzenie konkurenta na rynek zawsze przynosi korzyści dla pacjenta i płatnika. Widząc ogromną potrzebę i wagę badań PET/CT ustanowiliśmy cenę naszych usług na najniższą w Polsce, znacznie różniącą się od cen warszawskich czy łódzkich. Mamy nadzieję, że dzięki temu coraz mniej pacjentów pozostanie bez niezbędnej pomocy. – podsumowuje Magdalena Skrzycka.

Informacje o badaniu oraz rejestracja telefoniczna dostępne są pod numerami: 85 686 50 94 lub +48 737 480 041

Więcej informacji o badaniach na stronie: www.bioskaner.eu