Mam przesyłkę, a nikogo nie ma w domu

Mam przesyłkę, a nikogo nie ma w domu

10/10/2016 12:17 przez Julita Pytel Aktualności

Innowacyjny produkt, który umożliwi doręczenie przesyłki w przypadku nieobecności adresata w domu, zaprezentowali bracia Łukasz i Wojciech Łapińscy. Pomysł został zakwalifikowany do inkubacji w BPN-T w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents".

Każdy, kto korzysta z usług pocztowych, przynajmniej raz musiał szukać punktu odbioru lub jechać do oddalonej lokalizacji po zamówioną paczkę. Innowacyjny produkt, który umożliwi doręczenie przesyłki w przypadku nieobecności adresata w domu, zaprezentowali bracia Łukasz i Wojciech Łapińscy. Pomysł spodobał się i został zakwalifikowany do inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents".


Firma zamierza rozwiązać problem ostatniej mili dotyczący trudności w synchronizacji adresata przesyłki z kurierem. Doręczyciel najczęściej przyjeżdża wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. Jest to dotkliwe zarówno dla odbiorców końcowych np. klientów sklepów internetowych, jak i firm spedycyjnych (zwanych kurierami). Stworzenie sieci estetycznych i inteligentnych skrytek paczkowych, dostępnych dla każdego kuriera, rozwiązałoby problem z przekazaniem paczki. Udostępnienie sieci wielu różnym firmom kurierskim zlikwiduje problem opłacalności infrastruktury i pozwoli zapewnić większe wysycenie przesyłkami. Dla skrytek będzie testowanych wiele lokalizacji, takich jak centra handlowe, wybrane miejsca w mieście, jak i osiedla mieszkaniowe.


Jeden z autorów pomysłu - Łukasz Łapiński od czasu studiów aktywnie uczestniczył w wydarzeniach startupowych. Ukończył systemy informatyczne na Politechnice Warszawskiej na wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Pracował w branży internetowej od początku swojej kariery, między innymi u jednego z największych w Polsce dostawców sprzętu IT, internetowym sklepie spożywczym a.pl oraz uczestniczył w budowaniu systemu informatycznego w dziale logistycznym Amazon.com. Wówczas miał możliwość przyjrzenia się, jak firma działa od środka, jak funkcjonują magazyny i organizacja wysyłki. Obecnie pracuje jako programista dla dostawcy oprogramowania na rynek duński. Wojciech Łapiński jest pomysłodawcą i współzałożycielem firmy, absolwentem Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Białostockiej oraz Zarządzania Projektami na SGH w Warszawie. Od kliku lat realizuje kompleksowo projekty na rzecz najszybciej rozwijającego się operatora telekomunikacyjnego w Polsce firmy Play jako IT Project Manager. Posiada doświadczenie w całym cyklu życia projektów, zaczynając od ustalania wymagań biznesowych poprzez analizę, wybór rozwiązania, dostawców, negocjacje umów, zarządzania projektem do skutecznego wdrożenia.

Pomysł zbudowania sieci skrytek paczkowych, takich jak BufferBox czy SwapBox w USA, okazał się ważnym krokiem w życiu obu Panów. Obaj pracują nad sprawami biznesowymi i decyzjami strategicznymi. Teraz postanowili skupić swoją energię na platformie, która nazwali Pakomatic. Mamy nadzieję, że już niedługo ich nowatorski produkt pojawi się na polskim rynku.