Neutrognet w Hub of Talents

Neutrognet w Hub of Talents

12/01/2017 10:29 przez Barbara Supińska Aktualności

Wirtualny sygnet elektroniczny, który ułatwi życie mi.in.: osobom niewidomym, kierowcom samochodów, pieszym w miejscach publicznych, graczom komputerowym, czy uczniom poznającym litery i uczącym się programowania, to kolejny innowacyjny projekt w Hub of Talents.

Niezwykłe udogodnienie dla każdego człowieka zaproponował specjalistom z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego młody innowator z Podlasia - Piotr Psyllos. Tym projektem jest wirtualny sygnet elektroniczny, działający niczym kreda, którą piszemy na lekcjach w szkole. To, co zapiszemy, tłumaczone jest na język zrozumiały przez smartfony, tablety, czy też komputery. Przy pomocy elektronicznego pierścienia, wykonując różne gesty, można zdalnie sterować aplikacjami uruchomionymi na tych urządzeniach. Komu to może pomóc? Ułatwi życie między innymi osobom niewidomym - od teraz nie będą musiały wyciągać telefonu komórkowego z kieszeni, co zwiększa prawdopodobieństwo kradzieży. System rozpoznaje też litery i alfabet Braille’a. Skorzystają też z niego kierowcy samochodu, piesi w miejscach publicznych, gracze komputerowi, łączący świat rzeczywisty z rzeczywistością wygenerowaną wirtualnie, a także uczniowie - uczący się liter, a nawet programowania.


Piotr wpadł na ten nowatorski pomysł w 2013 roku, podczas targów innowacji w Brukseli. Prezentował wtedy specjalną rękawicę rozpoznającą ruchy palców, jednak była duża i nieporęczna - ograniczała mocno wygodę użytkownika, którego ręka się pociła, a trzymający czuł dość duży ciężar ciągnący ciało do dołu. Te problemy stanowiły inspirację do rozpoczęcia prac nad czymś mniejszym, czymś, co można nosić nieskrępowanie na palcu, czymś, co przełoży naszą mowę niewerbalną na konkretne polecenia rozumiane przez mózg elektroniczny, czyli komórkę, komputer, tablet. Piotr ma wsparcie dr. inż. Jerzego Sienkiewicza, bioinformatyka specjalisty BHP z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w zakresie informatyki i statystyki medycznej, który obecnie jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Białostockiej ds. Współpracy i Rozwoju Kreatywności.

Matka Piotra jest Polką, a ojciec Grekiem. On sam, nazywany czasem Petrosem, urodził się na położonej na Morzu Egejskim wyspie Chios, ale wraz z rodzicami mieszka w Białymstoku. Jest konstruktorem, informatykiem i elektronikiem. Został uznany przez m.in. Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Jego prace naukowe skupiają się na sztucznej inteligencji i systemach analizy obrazów i dźwięku. Wśród wielu uznanych instytucji, również i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny zachwycił się projektem Piotra. Pomysł został zakwalifikowany do inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents". I będzie o nim coraz głośniej.