Nawigacja przestrzenna

Nawigacja przestrzenna

26/09/2016 09:40 przez Julita Pytel Aktualności

Ekspansja różnego typu instalacji w inteligentnych budynkach zapewnia szybką i bezpieczną łączność. Większość informacji przesyłanych jest w postaci elektronicznej. Wiąże się to z popularnością i stale zwiększającą się liczbą komputerów. Piotr Koźniewski, jeden z innowatorów z Białegostoku, który postanowił podjąć współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Białymstoku w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”, postanowił wykorzystać powodzenie integracji systemów.

Piotr jest doświadczonym pomysłodawcą i twórcą interaktywnych rozwiązań 3D na platformy mobilne, specjalistą w zagadnieniach rzeczywistości rozszerzonej i jak sam mówi: chronicznym konstruktorem i optymalizatorem.

Przedmiotem projektu, który został wybrany przez grono ekspertów i zakwalifikowany do procesu inkubacji, jest stworzenie nowatorskiego interfejsu komunikacyjnego, który ma działać w ramach inteligentnego budynku. Nie wymaga on dedykowanej aplikacji mobilnej, równocześnie integrując standardy komunikacji urządzeń IOT. Piotr od sześciu lat prowadzi swój biznes kupiony na Augmented Reality, 3D i mobile. Kiedy dwa lata temu właściciel Starego Browaru zaproponował mu współpracę przy tworzeniu ich aplikacji mobilnej, zaczął się interesować obiektami użyteczności publicznej w kontekście ich interaktywności. W którymś momencie, właśnie w Starym Browarze, poznał SurgeBeacon, których klient wybrał do dostawy urządzeń dla ich nowej infrastruktury. Wtedy było to największe wdrożenie w tego typu obiekcie w Europie, które dało mu inspirację do wdrażania nowych pomysłów.


Projekt systemu narzędzi dla nawigacji przestrzennej oraz informacji dla złożonych obiektów architektonicznych wykorzystuje nadajniki iBeacon, routery Wi-Fi, technologię rzeczywistości rozszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości. Powstał na drodze rozmyślań o możliwości interakcji użytkownika z przestrzenią obiektu celem zwiększania jego funkcjonalności i dostępności Za jakiś czas może zniknie pojęcie inteligentnego budynku, ponieważ wszystkie obiekty będą spełniać stawiane dziś wymagania. Bez wątpienia teraz ważne jest, jaką rolę mogą one spełnić w naszym życiu i w jaki sposób można je udoskonalić.