Nasze startupy rozwijają skrzydła

Nasze startupy rozwijają skrzydła

27/06/2017 14:52 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

Z ogromną radością informujemy o tym, że kolejni uczestnicy „Platformy startowej dla nowych pomysłów Hub of Talents” otrzymują dofinansowanie swoich projektów. Jednym z nich jest inkubowany w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Pakomatic sp. z o. o. Zastrzyk finansowy w wysokości prawie 800 tys. zł. otrzymają również Prognosis sp. z o. o. oraz STKTK sp. z o. o.

Już siedem startupów z projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów Hub of Talents”, którego animatorem był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, zostało docenionych przez panel ekspertów decydujących o przyznaniu dotacji w ramach poddziałania 1.1.2 POPW „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”.


Lista wybranych do dofinansowania spółek stale się powiększa, bo firmy na złożenie wniosku mają czas do 21 lipca br. 


Pakomatic o „ Hub of Talents” 


Celem Pakomatic sp. z o.o. jest stworzenie sieci estetycznych i inteligentnych skrytek paczkowych, dostępnych dla każdego kuriera, co rozwiązałoby problem z przekazaniem paczki pod nieobecność adresata w domu. Startup obecnie rozwija swój projekt w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Sam pomysł ma firmę Pakomatic zrodził się już w 2015 roku. Początkowo pracowaliśmy przede wszystkim nad produktem. Szybko jednak zorientowaliśmy się, że najważniejsza w przedsięwzięciu będzie strategia wprowadzenia produktu na rynek, aspekty prawne i wiedza ekspercka z różnych obszarów. To właśnie w tym celu postanowiliśmy skorzystać z „Platformy startowej dla nowych pomysłów Hub of Talents”. W BPN-T otrzymaliśmy usługi doradcze, pakiet usług prawnych, dofinansowanie zamawianych usług specjalistycznych i pierwszą weryfikację pomysłu. Istotnym elementem było dla nas nawiązanie kontaktów branżowych, w tym z partnerami takimi jak Poczta Polska (…). Patrząc wstecz widzimy, że udział w platformie był krokiem milowym na drodze ku profesjonalnie działającej firmie. - komentuje udział w Hub of Talents, Łukasz Łapiński, współtwórca Pakomatic.

Prognosis i STKTK też z dotacją 


Powody do radości mają również inni uczestnicy „Platformy startowej dla nowych projektów Hub of Talents”. Bartosz Firmowski oraz Michał Kowalkowski pragną wprowadzić na rynek innowacyjny produkt w postaci inteligentnego systemu inwentaryzacji barowej STKTK, dedykowany przedsiębiorstwom z branży HoReCa. System ma wspierać zarządzanie lokalami gastronomicznymi, pozwalając między innymi na przeprowadzania szybkiej, taniej i dokładnej inwentaryzacji. Startup ten przeszedł inkubację w Elbląskim Parku Technologicznym. Starał się o dofinansowanie w wysokości prawie 800 tys. zł i tyle otrzyma. 


Drugą firmą na liście zakwalifikowanych do dofinansowania jest Prognosis sp. z o.o. Joanna Konopko zaproponowała rozwiązanie pozwalające na optymalizację produkcji, skierowane do sektora energetycznego. Oprogramowanie trafnie przewiduje ilość oraz cenę energii elektrycznej. Jest to autorska metoda, dzięki której można uzyskać bardzo niską stopę błędów w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Projekt przeszedł inkubację w Suwalskim Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód. Startup Prognosis starał się o blisko 800 tys. zł i tyle otrzyma na dalszy rozwój i wprowadzenie autorskiego systemu na rynek krajowy i międzynarodowy.