Kwiecień pod znakiem kosmonautyki

Kwiecień pod znakiem kosmonautyki

12/04/2018 09:39 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

Warsztaty z modelarstwa kosmicznego weszły już w kanon atrakcji organizowanych w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki. W tym roku te innowacyjne szkolenie rozciągnie się aż na dwa dni: 20 i 21 kwietnia. Jego adresatami są uczestnicy poprzednich edycji. Zbudują jeszcze większe rakiety, które polecą na wysokość aż 300 metrów.

Szykuje się nie lada gratka dla uczestników poprzednich edycji warsztatów z samodzielnego konstruowania rakiet, napędzanych silnikami klasy A. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki, grupa pasjonatów ponownie spotka się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Pod okiem instruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego, pracować będzie nad bardziej zaawansowanymi modelami z większymi niż poprzednio silnikami. Gotowe rakiety wzniosą się nawet na 300 metrów! 

    

Na sobotnie starty zaproszeni są też uczestnicy poprzednich warsztatów z modelami ICE oraz VIX (oczywiście z rakietami gotowymi do startu ) – nawet jeśli nie wezmą udziału w tej edycji. Starty rozpoczną się 21 kwietnia o godz. 13.00 na otwartym terenie w pobliżu BPN-T.

Zapisz się!
Uczestnicy pokrywają wartość materiałów
użytych do budowy i startów (120 zł)

Pierwszego dnia warsztatów (20 kwietnia) uczestnicy będą m.in. pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby, wykorzystując takie narzędzia jak noże, śrubokręty, kombinerki.


Drugiego dnia (21 kwietnia) do rakiet z pomocą instruktorów zostaną zainstalowane silniki oraz zawiązane spadochrony i chusty osłonowe (do czego może być przydatna znajomość różnych węzłów). Na koniec uczestnicy spersonalizują modele poprzez ich oklejenie, malowanie i dekorowanie.

Najważniejsze informacje

Termin: 20 kwietnia (piątek) w godzinach 16:00-20:00 i 21 kwietnia (sobota) w godzinach 9:00-12:00.


Miejsce: warsztaty odbędą się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym, a starty rakiet na otwartym terenie w pobliżu BPN-T.


Adresaci szkolenia: szkolenie adresowane jest do osób z podstawową wiedzą techniczną, którzy wykonali starty na małych silnikach kl.A. Mile widziani się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Uczestnicy do 16 lat muszą przybyć z opiekunem. Pozostali mogą pracować samodzielnie.


Dojazd na miejsce startów: we własnym zakresie. 


Koszt: uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów (120 zł). Po zakończonych warsztatach i zaliczonych startach, rakiety staną się własnością uczestników. 


Prowadzący: członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.


Liczba miejsc: 20.


Dodatkowe wymagania: Pisemna zgoda opiekunów prawnych (na miejscu - dotyczy uczestników niepełnoletnich). 

Zobacz jak wyglądały starty rakiet podczas grudniowych warsztatów

=

Fotorelacja z warsztatów rakietowych 3 stopnia

05/12/2017 08:23

1 i 2 grudnia 2017 r. w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbyły się warsztaty rakietowe 3 stopnia - kontynuacja dotychczasowych warsztatów organizowanych przez BPN-T i Polskie Towarzystwo Rakietowe. Jak poradzili sobie nasi uczestnicy z bardziej zaawansowanymi modelami rakiet?

więcej