Kontroler wiatraków

Kontroler wiatraków

29/09/2016 09:27 przez Julita Pytel Aktualności

Ludzie wykorzystują energię wiatru od tysięcy lat. Każdy z nas chociaż raz w życiu widział olbrzymie łopaty wiatraków, z pomocą których podmuchy wiatru przekształcane są w energię elektryczną. Jak każde urządzenie muszą być konserwowane i serwisowane, a najczęściej te czynności wykonują ludzie. A gdyby tak pracował za nich robot? Ten niezwykły projekt jest dziełem jednego z uczestników Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents” – Marka Szypulewskiego.

Młody przedsiębiorca od zawsze był osobą pełną pomysłów. Podczas spawania światłowodów dla firm budujących i obsługujących elektrownie wiatrowe Pan Marek zauważył człowieka wiszącego na linie na wiatraku i próbującego robić zdjęcia łopatom tej olbrzymiej maszyny. Po wymianie informacji z fotografem na temat jego pracy usłyszał stwierdzenie, że inaczej się tego zrobić nie da. A to już było zbyt wiele dla młodego innowatora, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Po dokładnej analizie, rozmowach z inżynierami z branży budowy maszyn i drgania, specjalistami od elektroniki i programistami, rozpoczął projektowanie robota.

Wielkie łopaty wiatraków muszą wytrzymywać działanie sił zewnętrznych i wewnętrznych, w związku z tym naturalnie zużywają się, a często zdarzają się też uszkodzenia, które są niewidoczne gołym okiem. Defekty materiału, z którego zbudowane się łopaty doprowadziły już kiedyś do niebezpiecznych uszkodzeń, zagrażając życiu ludzi. Zdecydowanie bezpieczniej i dokładniej inspekcję przeprowadzi robot. Projekt przewiduje, że będzie mógł pracować przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a nawet przy pracujących łopatach wirnika.


Do tej pory pomysł jest w fazie przemyśleń i wirtualnych modeli. Dzięki wsparciu ekspertów z Białegostoku oraz finansowaniu możliwe będzie przeniesienie projektu do etapu realizacji. Marek Szypulewski ma nadzieję, że jego produkt będzie konkurencyjny, a on sam odniesie sukces.