FlexWing w Hub of Talents

FlexWing w Hub of Talents

01/02/2017 13:02 przez Barbara Supińska Aktualności

Maszt składany wraz z żaglem, który pozwoli przenieść sportowe rozwiązania na rynek jachtów turystycznych - to innowacyjny projekt braci Pietkiewiczów, inkubowanych w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Platformy startowej Hub of Talents.


Maszt składany wraz z żaglem
Maszt to najważniejszy element takielunku, od jego kształtu i budowy zależy sprawność i zwinność jachtu. Najbardziej nowoczesne systemy stanowią żagle przestrzenne, używane w jednostkach regatowych. Innowacyjny projekt zaproponowali bracia Adam i Piotr Pietkiewicz, młodzi przedsiębiorcy z Ełku. Stworzyli maszt składany wraz z żaglem, który pozwoli przenieść sportowe rozwiązania na rynek jachtów turystycznych. Pomysł spodobał się ekspertom z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i został włączony do projektu Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents".


Polski produkt, który zrewolucjonizuje branżę jachtową
Żaglomaszt musi mieć odpowiednią wytrzymałość i sztywność, ale też odpowiedni profil. Taki produkt spółka FLEXWING chce wprowadzić na rynek jachtów. Flexwing jest systemem konstrukcji modułowych opartych na innowacyjnej geometrii. Żaglomaszt po rozłożeniu posiada profil płata lotniczego. Dzięki zastosowaniu unikalnego sposobu łączenia komponentów uzyskuje on wytrzymałość jednorodnej struktury konstrukcyjnej. Bez trudności umożliwia całkowite i natychmiastowe złożenie zarówno masztu, jak i ramowanego profilami ożaglowania jednocześnie. Nie oferują tego żadne dzisiaj znane systemy. Motywacją Piotra, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, było stworzenie polskiego produktu, który mógłby zrewolucjonizować branżę jachtową oraz rozsławić nasz kraj. Razem z Adamem elektro-automatykiem okrętowym, absolwentem Akademii Morskiej w Gdyni oraz Michałem Kulbackim, inżynierem konstruktorem i specjalistą do spraw mechaniki chcą aby rozwiązanie stało się powszechnym standardem. Ciekawostką jest inspiracja do stworzenia mechanizmu, która pochodzi z natury – skrzydło ptaka.


Konstrukcje inspirowane naturą, lotnictwem, żeglarstwem oraz tensegrity
Michał, Piotr i Adam pasjonują się od lat konstrukcjami inspirowanymi naturą, lotnictwem, żeglarstwem oraz tensegrity. Pierwsze ich modele powstały trzy lata temu. Przez cały ten czas ulepszali swój pomysł, aż w końcu rozpoczęli proces inkubacji w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Być może już niedługo po mazurskich jeziorach będą pływać jachty z żaglomasztami pomysłu młodych ełczan.