Firma z BPN-T nagrodzona w Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017!

Firma z BPN-T nagrodzona w Konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku 2017!

27/06/2018 07:57 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności Z życia firm

Podczas trzynastej już Gali Finałowej konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2017 organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, ogłoszono wyniki rywalizacji właścicieli najmniejszych biznesów w Polsce. Parkowa firma z branży technologicznej - RiftCat – otrzymała wyróżnienie w kategorii Progres oraz nagrodę w wysokości 10 tys. złotych!

Podobnie jak w latach poprzednich, Kapituła Konkursu pod przewodnictwem partnera strategicznego Citi Handlowy, stanęła przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszego mikroprzedsiębiorcy minionego roku. Zgłoszenia do konkursu nadesłało ponad 200 firm reprezentujących różne specjalizacje i osiągnięcia na rynku polskim oraz na arenie międzynarodowej. Wspólny mianownik stanowiła jedynie liczba zatrudnionych pracowników, wynosząca maksymalnie 10 osób oraz obroty nieprzekraczające 2 mln euro. 

  

RiftCat, zwycięzca w kategorii Progres, skupia się na rozwoju technologii VRidge - oprogramowaniu zmieniającym tanie hełmy do wirtualnej rzeczywistości jak np. kosztujący 5 euro hełm VR typu Google Cardboard w hełm typu HTC Vive wart ponad 600 EUR. Dzieje się to dzięki zainstalowanemu na smartfonie i komputerze oprogramowaniu, które sprawia, że urządzania łączą się ze sobą aby przesyłać z dużą wydajnością obraz z komputera do telefonu. Pozwala to cieszyć się użytkownikowi zaawansowaną wirtualną rzeczywistością w bardzo przystępnej cenie.


Zaczynaliśmy jako grupa znajomych, studentów na Politechnice Białostockiej, która poza nauką wciągnęła się w tworzenie startupów. W końcu postanowiliśmy założyć własną firmę. My, czyli trzech informatyków i architekt – Kasia Wawrzeniuk – mówi Marek Antoniuk, współzałożyciel RiftCat. 
Na początku było wiele momentów zwątpienia i zderzenia z rzeczywistością. Ale zaparliśmy się, wierząc w to co robimy i w tym momencie mamy ponad 260 tys. zarejestrowanych użytkowników z całego świata. Podjęliśmy też współpracę z dużymi firmami zajmującymi się wirtualną rzeczywistością, mi. in. HTC i Huawei. Mamy nadzieję, że niedługo z małej firmy staniemy się firmą dużą, a nawet ogromną. Ale jesteśmy też podlaskimi patriotami i na razie zostajemy tutaj, w Białymstoku – dodaje.

Biorąc pod uwagę różnorodność firm nie tylko pod względem branży, ale również etapu rozwoju, lokalizacji, nowatorstwa czy funkcjonowania w określonej społeczności, poza nagrodą główną Kapituła Konkursu przyznała cztery wyróżnienia w kategorii – Start, Progres, Senior, Młody Biznes oraz 8 specjalnych wyróżnień dodatkowych Kapituły Konkursu dla firm reprezentujących poszczególne regiony kraju. 


Organizatorem tegorocznej, trzynastej edycji Konkursu było Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, natomiast parterem strategicznym Citi Handlowy, który od samego początku wspiera inicjatywę nagradzania i doceniania mikroprzedsiębiorców. 


Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2017, nagrodę główną w wysokości 40 tys. złotych oraz statuetkę otrzymała firma KF Niccolum - firma, która opracowała i opatentowała innowacyjną technologię zapobiegającą powstawaniu alergii kontaktowej na nikiel.   


Wyróżnienia w kategoriach Start, Progres, Senior, Młody Biznes otrzymały firmy:

 • Start – PelviFly Sp. Z o.o., 
 • Progres – RiftCat Sp. Z o.o., 
 • Senior – Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów, 
 • Młody Biznes – Kuchnia Konfliktu Sp. Z o.o. 

Wyróżnienia specjalne trafiły do

 • SkyTronic Sp. Z o.o., 
 • Dobry Stolarz Gąska Sp. J. – właściciel marki MiaCalnea, 
 • LAPARO Sp. Z o.o., 
 • Oleowita Ewelina Narożna-Domska, 
 • Prodromus Sp. Z o.o., 
 • Seedia Sp. Z o.o., 
 • Udress Code Sp. Z o.o. oraz 
 • KSK Developments Sp. Z o.o.