Fire Platform, czyli uchronić przed ogniem

Fire Platform, czyli uchronić przed ogniem

01/12/2016 08:19 przez Julita Pytel Aktualności

Zintegrowany pakiet informatycznych narzędzi inżynierskich służących rozwiązywaniu problemów z zakresu ochrony przeciwpożarowej - to pomysł uczestników projektu Hub of Talents.

Pożary zdarzają się wszędzie. Niejednokrotnie wybuchają w obiektach nietypowych, takich jak kościoły, szpitale, szkoły czy sklepy. Pojawia się wówczas zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Eliminacja takiego zjawiska związana jest z bezpieczeństwem pożarowym uzyskiwanym przez funkcjonowanie systemu norm prawnych i technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz prowadzonych działań zapobiegawczych przed pożarem.

Na niezwykły pomysł wpadł zespół pod kierownictwem Valerii Suslovej-Tofiło. Stworzył on zintegrowany pakiet informatycznych narzędzi inżynierskich służących rozwiązywaniu problemów z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jest to system ekspercki, przeznaczony dla osób zajmujących się tematyką inżynierii bezpieczeństwa pożarowego (inżynierów, projektantów, rzeczoznawców, architektów, strażaków, weryfikatorów, ubezpieczeniowców, uczelni itp.) Pomysł był na tyle interesujący, że przekonał specjalistów z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego do współpracy z młodymi przedsiębiorcami oraz przyznania im miejsca do inkubacji w ramach Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents”.

Mąż pomysłodawczyni zajmuje się branżą pożarniczą, więc miała ona możliwość obserwacji tej problematyki przez dłuższy czas. Razem z mężem i kilkoma innymi osobami przeanalizowała, jakie są potrzeby osób zajmujących się tą tematyką i stąd wziął się pomysł na produkt. Pakiet FirePlatform zawiera zestaw komponentów zaprojektowanych w celu uproszczenia codziennych czynności inżyniera bezpieczeństwa pożarowego, ale również jest przydatny przedstawicielom organów weryfikujących, którzy mają potrzebę szybkiego sprawdzenia poprawności obliczeń projektowych. Pakiet może być traktowany jako narzędzie edukacyjne w procesie szkolenia inżynierów bezpieczeństwa pożarowego. Jego zalety to w szczególności szybkość wprowadzania danych i budowy modeli, interaktywność oraz szybki dostęp do wyników obliczeń, co przyspiesza i wspomaga zrozumienie różnych aspektów i związków w inżynierii bezpieczeństwa pożarowego.