Finał projektu "Absolwent w Transferowni III”

Finał projektu "Absolwent w Transferowni III”

25/01/2018 08:14 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

24 stycznia 2018 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się finał III edycji projektu „Absolwent w Transferowni - Komunikacja marki w architekturze”. Tym razem szansę na wygranie 10.000 złotych mieli studenci z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Każda edycja projektu „Absolwent w Transferowni” jest poświęcona innej tematyce. W poprzednich latach do współpracy zostali zaproszeni studenci z kierunków takich jak biotechnologia, biologia, chemia, farmacja, zarządzanie, inżynieria biomedyczna, inżynieria produkcji czy logistyka. W tym roku z zadaniem konkursowym w projekcie organizowanym przez CEDC International wraz z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym zmierzyli się młodzi projektanci z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Stanęli przed problemem zaprojektowania strefy wejścia i holu siedziby Polmosu Białystok, zakładu produkcyjnego należącego do CEDC International.


O wygraną w projekcie walczyło łącznie 12 studentów, podzielonych losowo na 3 grupy. Oprócz wizyt w Polmosie Białystok i rozmów z pracownikami, uczestnicy mogli liczyć na merytoryczne wsparcie ze strony swoich mentorów: dr. inż. arch. Adama Jakimowicza oraz dr. inż. Adama Musiuka. Poprzeczka była ustawiona wysoko: studenci musieli zaprojektować koncepcje strefy wejścia i holu w siedzibie. Oprócz nagrody pieniężnej młodzi architekci mogli zdobyć również wartościowe doświadczenie - mimo braku dyplomu już będą mogli pochwalić się własną realizacją dla jednej z największych białostockich firm.

Ważne jest dla nas, aby siedziba Polmosu była wizytówką naszej firmy. Wybrany przez nas projekt powinien łączyć nowoczesność i funkcjonalność z wieloletnią tradycją zakładu tak ważnego dla mieszkańców Białegostoku jak i naszej firmy. Chcieliśmy przede wszystkim dowiedzieć się jaką historię przekazujecie w waszych koncepcjach oraz zobaczyć świeże, młode podejście do projektu zagospodarowania siedziby – podkreślił Krzysztof Kouyoumdjian, Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych firmy CEDC International.

Główną nagrodę w postaci 10.000 złotych uzyskali: Patrycja Kiernozek, Kamila Kozioł, Kacper Przywara i Sebastian Przestrzelski - studenci kierunku Architektura. Jury doceniło szczegółowość i dociekliwość projektu: studenci wzięli pod uwagę uwarunkowania terenu na którym stoi siedziba firmy, a także przygotowali kosztorys wykonania przygotowanego przez nich projektu.  

Wizualizacje zwycięskiego projektu.

Nagroda główna jest z pewnością obiecująca, ale ważne jest też to, że wasza koncepcja zostanie wykonana. Staramy się pomagać studentom w naszym mieście. Projekt „Absolwent w Transferowni” mimo iż jest stosunkowo młody, na pewno daje nadzieję na przyszłość. Studenci uzyskują cenne doświadczenie, a my satysfakcję z pomocy młodym ludziom – stwierdził Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku.  

Podczas finału, każda grupa robocza miała 30 minut na zaprezentowanie swojej koncepcji przed przedstawicielami organizatorów projektu i uczelni, w składzie: Anna Daszuta-Zalewska - Dyrektor BPN-T, Krzysztof Kouyoumdjian - Dyrektor CEDC International ds. relacji zewnętrznych, Sławomir Mikos - Dyrektor CEDC International oddział Polmos Białystok, dr inż. arch. Adam Jakimowicz - Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB oraz dr inż. Adam Musiuk, Prodziekan ds. Nauki Wydziału Architektury PB. Warto zauważyć, że wszyscy studenci wywiązali się z zadania perfekcyjnie: nie tylko stworzyli wizualizacje i koncepcję, ale za każdym projektem stała również historia Polmosu Białystok. W projektach dominowało drewno i zieleń kojarzone z Puszczą Białowieską i czołowymi produktami CEDC International. To wszystko zostało zaprezentowane w połączeniu z bardziej nowoczesnymi materiałami takimi jak cegła klinkierowa czy szkło.