FESTIWAL DOŚWIADCZEŃ w ramach 3. urodzin Epi-Centrum Nauki

FESTIWAL DOŚWIADCZEŃ w ramach 3. urodzin Epi-Centrum Nauki

23/08/2023 11:05 przez Barbara Supińska Aktualności

Epi-Centrum Nauki zaprasza w pierwszy weekend września na Festiwal Doświadczeń – urodzinową ucztę pełną naukowych doświadczeń. Świętuj trzecie urodziny białostockiego centrum nauki i skosztuj różnorodnych smaków nauki. Rozbudź swoje zmysły, biorąc udział w warsztacie sensorycznym, rozwiń zdolności manualne w warsztacie druku 3D, zajrzyj do świata owadów podczas warsztatu z mikroskopowania „Dokąd nocą tupta żuk” i odkryj tajemnice kuchni molekularnej.

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, największe centrum popularyzacji nauki w Polsce północno-wschodniej, obchodzi swoje trzecie urodziny i zaprasza wszystkich miłośników nauki na Festiwal Doświadczeń. To dwudniowe wydarzenie, które odbędzie się w dniach 2-3 września 2023 r., rozbudzi wszystkie zmysły, dostarczy wielu emocji i pozwoli na nowe odkrycia. Przygotowano szeroką gamę warsztatów: sensorycznych, druku 3D, mikroskopowych oraz kuchni molekularnej, które połączone będą ze zwiedzaniem wystaw w towarzystwie edukatorów, a także animacjami, grami i zabawami.

Festiwal Doświadczeń to propozycja dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz ich opiekunów, którzy są otwarci na kreatywne zgłębianie nauki, chcą eksperymentować, rozwinąć zdolności manualne, zajrzeć do świata owadów i odkryć tajemnice kuchni molekularnej.

Festiwalowe warsztaty

  • Warsztaty sensoryczne – glutek, gniotek, maź (45 min.) to oferta dla dzieci w wieku 4-10 lat, które będą mogły wykonać własnoręcznie masę plastyczną o różnych kolorach i fakturach, gniotka z materiałów dostępnych w każdej kuchni oraz fantastyczną ciecz nienewtonowską. Będzie to okazja do poznania właściwości różnych materiałów i eksperymentowania z nimi.
  • Warsztat druku 3D (120 min.) to propozycja dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły zapoznać się z innowacyjną technologią produkcji przestrzennych obiektów na podstawie cyfrowych modeli. Poznają jej obecne możliwości i zastosowania oraz potencjał wykorzystania druku 3D w przyszłości. Następnie każdy uczestnik otrzyma długopis 3D i będzie mógł stworzyć swój własny projekt wykorzystując druk przestrzenny.
  • Warsztaty mikroskopowe „Dokąd nocą tupta żuk” (90 min.) to oferta dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły obserwować małe owady pod mikroskopem i dowiedzieć się więcej o tych żyjących w naszym sąsiedztwie. To okazja by odkryć co kryje się głębiej, w bardzo dużym powiększeniu i w skali mikro.
  • Warsztaty kuchni molekularnej (120 min.) to propozycja dla dzieci w wieku 10-16 lat, które będą mogły spojrzeć na gotowanie i kuchnię okiem naukowca. Będzie to okazja do poznania praw i odkryć fizyki oraz chemii, które mają zastosowanie w kuchni eksperymentalnej. Będzie można odkryć tajemnicę, jaka łączy banany i ziarna kawy, dowiedzieć się czym są witaminy, dlaczego sztuczne barwniki mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zrozumieć działanie kuchni mikrofalowej i sokowirówki. Wytworzyć molekularne żelki, sprawdzić pH żywności, zobaczyć efektowne działanie ciekłego azotu na czekoladę i inne produkty.

Udział w warsztatach jest płatny, a bilet upoważnia do wstępu jedno dziecko wraz z opiekunem oraz obejmuje możliwość zwiedzania Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki z edukatorem oraz uczestnictwa w grze planszowej "Projekt 3W" (+60 min), a w przypadku warsztatów sensorycznych obejmuje animacje, gry i zabawy w Strefie Małego Odkrywcy (+45 min.).

Bilety w cenie 25 zł (na każdy warsztat) będą do kupienia w kasach Epi-Centrum Nauki oraz online na stronie: www.epi-centrum.bialystok.pl

Organizator: Białostocki Park Naukowo-Technologiczny/Epi-Centrum Nauki
Patronat medialny: Portal Miejski Białystok Online