EXPO 2020 w Dubaju wsparciem ekspansji międzynarodowej polskich firm

EXPO 2020 w Dubaju wsparciem ekspansji międzynarodowej polskich firm

09/07/2019 14:56 przez Pawel Turel Aktualności

W związku z udziałem Polski w EXPO 2020 w Dubaju Polska Agencja Inwestycji i Handlu przygotowała szeroką ofertę wsparcia dla polskich przedsiębiorców. To pierwsza w historii udziału Polski w Wystawach Światowych tak kompleksowa propozycja, która obejmuje zarówno wsparcie finansowe, jak i wsparcie organizacyjne oraz promocyjne. W lipcu ruszy II edycja Programu Partnerskiego dla firm komercyjnych. Program obejmuje ofertę sponsoringu elementów ekspozycji oraz wyposażenia Pawilonu Polski, a także wydarzeń towarzyszących. Konkurs potrwa do końca września.

Oferta dla przedsiębiorców

Program gospodarczy towarzyszący udziałowi Polski w EXPO 2020 w Dubaju będzie realizowany w latach 2019-2021, zarówno przed Wystawą, w jej trakcie, jak i po jej zakończeniu. Obejmuje 9 komponentów, są wśród nich m.in. organizacja stoisk narodowych na 19 targach branżowych w ZEA, program grantowy Organizatora EXPO dla startupów – EXPO Live, dofinansowanie i wsparcie promocyjne w ramach programu Polskie Mosty Technologiczne oraz w ramach Branżowych Programów Promocji Go to brand. Oprócz tego, przedsiębiorcy mają możliwość udziału w przetargach publicznych na zamówienia warte ok. 28 mln zł. Kulminacją programu gospodarczego będzie Forum Gospodarcze Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie – wydarzenie z udziałem władz państwowych zaplanowane na 7 marca 2021 r. Będzie to część obchodów Narodowego Dnia Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Planowane jest również stworzenie bazy przedsiębiorców – katalogu z profilami polskich firm w postaci prestiżowego wydawnictwa. Dodatkowo, każdy z 14 regionów, które zadeklarowały udział w EXPO 2020 realizować będzie własne działania skierowane do lokalnych przedsiębiorców.


PAIH i MPiT kierują ofertę wsparcia zarówno do przedstawicieli sektora MŚP, jak i dużych polskich przedsiębiorstw. W szczególności do współpracy zapraszają firmy reprezentujące branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu. Są wśród nich branże: sprzętu medycznego, kosmetyczna, modowa jubilerska, IT/ICT, meblarska, biotechnologii i farmaceutyków, usług prozdrowotnych, polskich specjalności żywnościowych, budowy i wykańczania budowli oraz jachtów i łodzi rekreacyjnych.

Program Partnerski dla firm komercyjnych

Do końca września br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu czeka na zgłoszenia do drugiej edycji Programu Partnerskiego. Biorąc pod uwagę różnorodność form zaangażowania Polski w obecność na EXPO 2020 w Dubaju, PAIH przygotowała zróżnicowaną ofertę pakietów sponsorskich, która umożliwi współudział w finansowaniu i organizacji różnych inicjatyw oraz na różnym poziomie zaangażowania finansowego.

Program przewiduje cztery kategorie Partnerstwa:

1. Wyposażenie Pawilonu, w tym pomieszczeń biurowych oraz części gastronomicznej.

2. Wydarzenia towarzyszące.

3. Wydarzenia towarzyszące branżowe.

4. Partnerstwo specjalne.


Nabór do Programu Partnerskiego ma formułę konkursu. Pierwszy konkurs zakończył się w grudniu 2018 roku, a w jego efekcie PAIH nawiązała współpracę komercyjną z ponad 40 firmami, które będą współtworzyć udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. 

Polska na EXPO 2020 w Dubaju

Cele obecności Polski na EXPO w Dubaju obejmują zarówno wzmocnienie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, jak i promocję gospodarczą. Zakładamy wielowymiarową prezentację technologii i firm reprezentujących branże strategiczne z punktu widzenia potencjału eksportowego na rynki Bliskiego Wschodu, a tym samym realny wzrost transakcji biznesowych. Główną areną prezentacji oraz nośnikiem informacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie Pawilon Polski. Stanie na działce o powierzchni 1876 m2 w centralnym punkcie Wystawy w części poświęconej mobilności. Projekt architektoniczny tworzy otwartą, rozrastającą się ku górze, modułową konstrukcję, która zaprasza odwiedzających do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia i kontemplacji unoszącej się ponad głowami gości instalacji - rzeźby kinetycznej wyobrażającej lecące stado ptaków. Polska zostanie zaprezentowana jako silny ośrodek współpracy, który poprzez rozwój nauki oferuje światu zrównoważone, przyjazne środowisku, inspirowane naturą technologie. To, co wyróżni Polskę na tle innych Pawilonów, to rozbudowana strefa dzieci – podzielona na część dedykowaną dzieciom młodszym oraz część warsztatową dla dzieci starszych. W myśl tematu przewodniego EXPO – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, naszą ofertę kierujemy również do młodszych pokoleń, które będą tworzyć przyszłość świata.

Szczegółowe informacje:

Anna Drozd

Koordynator działań komunikacyjnych

EXPO 2020 Dubaj

Polska Agencja Inwestycji i Handlu anna.drozd@paih.gov.pl

+48 887 830 570

Alicja Kaczmarek

Biuro Komunikacji

Polska Agencja Inwestycji i Handlu alicja.kaczmarek@paih.gov.pl

+48 885 681 932

Pliki do pobrania

  • EXPO 2020 w Dubaju - komunikat prasowy

  • Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju - informacje podstawowe

  • Polska na EXPO 2020 w Dubaju - oferta dla przedsiębiorców

  • Polska - Zjednoczone Emiraty Arabskie - współpraca gospodarcza