ERBI w Hub of Talents

ERBI w Hub of Talents

30/03/2017 09:39 przez Barbara Supińska Aktualności

Nad innowacyjnym wiosłem przeznaczonym dla profesjonalistów sportu kajakowego pracuje startup ERBI, inkubowany w BPN-T w ramach Platformy Startowej Hub of Talents. Dzięki zoptymalizowanej ergonomicznej formie wiosła, ma być ono konkurencyjne w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań, jakie obecnie oferuje rynek.

Wybór najlepszego wiosła przypomina wybór odpowiedniego kajaka, należy kierować się przede wszystkim jego przeznaczeniem. Istnieje wiele rodzajów wioseł, zarówno do pływania rekreacyjnego, jak i do kajakarstwa górskiego. Między sobą różnią się również wiosła do turystyki morskiej i śródlądowej. Na bazie doświadczeń zespołu Erbi, który posiada wieloletnie doświadczenia w kajakarstwie, jako zawodnicy i trenerzy, opracowano innowacyjne wiosło przeznaczone dla profesjonalistów sportu kajakowego. Autorem projektu zakwalifikowanego do inkubacji w Platformie startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents” jest Ihar Radomski.

Wiosło idealne - pakiet korzyści
Ihar zaproponował wyjątkowy kształt wiosła, które powinno wchodzić w wodę gładko. Dlatego jego pióro będzie lekko zakrzywione. Jego zoptymalizowana ergonomiczna forma jest konkurencyjna w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań, jakie oferuje rynek pod wieloma względami. Wśród wielu korzyści należy wymienić: ergonomiczny kształt wiosła pozwalający na zużycie mniejszej ilości wysiłku przy wykonywaniu skoków, szybszy start, a co więcej, szybkie wycofywanie łopatki z wody, co skutkuje zwiększeniem szybkości skoku. Do tego należy dodać szybkie wykorzystanie całej powierzchni roboczej łopatki, lepsze osiągi szybkościowe oraz lepsze „czucie” kajaku, które pozwala efektywnie realizować różne taktyki w czasie wyścigu. Jednym słowem będzie to wiosło idealne. Wiosło jest trzymane cały czas w rękach, a więc jego waga ma duże znaczenie. Z tego powodu wiosło wykonane będzie z włókna węglowego i żywicy epoksydowej. Materiały te są wyjątkowe pod każdym względem, produkt z nich wykonany jest niezwykle wytrzymały, lekki, o unikalnym wyglądzie.

Młody pasjonat kajakarstwa podjął współpracę z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym, gdzie pod okiem ekspertów i mentorów będzie miał szansę pracować nad rozwojem własnego projektu. Niewykluczone, że za jakiś czas wioseł Ihara Radomskiego będą używać zawodnicy na najważniejszych zawodach sportowych.