Dojrzałość z certyfikatem. BPN-T ponownie docenione przez ekspertów

Dojrzałość z certyfikatem. BPN-T ponownie docenione przez ekspertów

10/11/2017 10:06 przez Barbara Supińska Aktualności

Po audycie przeprowadzonym w październiku 2017 r. przez ekspertów SOOIPP, BPN-T uzyskał certyfikat dla dojrzałych ośrodków innowacji. Takim wyróżnieniem poszczycić się może tylko kilka technoparków w Polsce.

To już pewne. Audyt przeprowadzony przez Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) potwierdził spełnienie standardów określonych dla ośrodków innowacji w fazie dojrzałości (funkcjonujących powyżej 3 lat). Potwierdzenie takie wydawane jest na okres 2 lat. Eksperci zapoznali się dokładnie z naszą działalnością i na tej podstawie sporządzili swoją opinię. 

Dwa lata temu z nieukrywaną dumą przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu BPN-T certyfikatu SOOIPP dla ośrodków rozwijających się. Zostaliśmy wtedy wyróżnieni jako pierwszy technopark w Polsce Wschodniej. Nie osiedliśmy na laurach. Dzięki temu dziś możemy poszczycić się kolejnym certyfikatem – tym razem jako ośrodek w fazie dojrzałości. Dodaje to skrzydeł do dalszej pracy. – podkreśla Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T.

Infrastruktura na służbie innowacji

Dzięki nowoczesnej infrastrukturze, dostępie do wiedzy oraz globalnym kontaktom, BPN-T nie przestaje wspierać w rozwoju przedsięwzięć opartych na nowoczesnych technologiach. Obecnymi rezydentami Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego jest 61 firm o innowacyjnym profilu. Podmioty te działają w sektorach takich jak: IT i ICT, elektronika, elektrotechnika, nauki o życiu. Dodatkowo 58 firm korzysta z usługi wirtualnego sekretariatuPrzypomnijmy, że na infrastrukturę Parku składają się budynki Inkubatora Technologicznego oraz Centrum Technologicznego. 


Inkubator powstał z myślą o podmiotach dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą, a także o tych istniejących na rynku nie dłużej niż 3 lata. Pomagamy tu młodym firmom stawiać pierwsze kroki w świecie biznesu. 


Centrum Technologicznego to miejsce, w którym dzięki zaawansowanej infrastrukturze badawczej i rozwojowej, spotyka się sfera nauki oraz biznesu. Znajdują się tu laboratoria wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, m.in: Laboratorium Obrazowania Molekularnego z innowacyjną na skalę światową aparaturą diagnostyczną - skaner PET/MRi; Prototypownia 3D; Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej z największą w Polsce północno-wschodniej ekranowaną komorą bezechową SAC.  

BPN-T wspiera przedsiębiorców

Trzeba podkreślić, że wynajem powierzchni biurowej to tylko jeden z pionów działalności BPN-T. Oferta jest znacznie szersza.   

Świadczymy wsparcie doradcze i promocyjne startupów, inicjujemy okazje do wymiany kontaktów biznesowych, a także tworzymy i wskazujemy możliwości pozyskania funduszy na rozwój. Są to kluczowe filary aktywności naszej instytucji. – wylicza Anna Daszuta-Zalewska.

BPN-T był liderem niedawno zakończonego projektu Platformy startowe dla nowych pomysłów „Hub of Talents”, w którym wyinkubowanych zostało 70 startupów, a 30 z nich zdobyło dofinansowanie (do 800 tys. zł każdy) na dalszy rozwój.   

Zawsze chętnie motywujemy przedsiębiorcze osoby z naszego regionu do zakładania własnych biznesów. Dobrą ku temu okazją są organizowane wydarzenia branżowe. Od 2014 roku, czyli momentu wprowadzenia się do nowej siedziby przy ul. Żurawiej, udało się nam zorganizować blisko 200 wydarzeń: konferencji, spotkań, warsztatów. Wśród nich wyróżnić można Wschodnie Forum e-Biznesu EastBiz, największą w Polsce północno-wschodniej konferencję z sektora e-commerce. – dodaje Anna Daszuta-Zalewska.

Od wymiany wizytówek do wspólnych projektów

Nieustannie podkreślamy znaczenie networkingu i zawiązywania znajomości między przedsiębiorcami. Staramy się sieciować Parkowe firmy przy okazji różnych spotkań takich jak: szkolenia, konferencje i warsztaty. Już sam fakt współdzielenia przestrzeni stwarza warunki do współpracy. 


Interesuje nas nie tylko łączenie podmiotów biznesowych, ale także nauki ze sferą komercyjną. Przykładem jest projekt Absolwent w Transferowni/Science Battle skierowany do studentów i absolwentów lokalnych uczelni. Uczestnicy dostają możliwość sprawdzenia swoich sił i umiejętności podczas pracy nad zadaniem biznesowym przygotowanym przez dużą, prywatną firmę. Jest to szansa na pokazanie siebie i zapoczątkowanie kariery zawodowej.   

Od edukacji do innowacji

Wiemy jak ważne jest, aby kreować postawy przedsiębiorcze wśród najmłodszych. Z tego powodu mamy też ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży. Trafiamy do nich poprzez organizowanie warsztatów z programowania, rakietowych, z robotyki czy designu. Współpracujemy przy miejskim projekcie „Talenty XXI wieku”, w którym pracownicy BPN-T dzielą się wiedzą z obszaru przedsiębiorczości z młodymi uczestnikami. 


Jesteśmy też współorganizatorem Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, czyli największej w północno-wschodniej Polsce cyklicznej imprezy popularyzującej naukę i sztukę. W ramach tego wydarzenia co roku organizujemy Piknik Naukowy z warsztatami, spotkaniami, skierowanymi głównie do uczniów szkół podstawowych, licealistów, studentów. 


W 2019 roku planujemy otworzyć drzwi „Strefy Małego Odkrywcy” białostockiego centrum nauki, którego jesteśmy realizatorem. Jego oferta skierowana będzie do dzieci już od 3 roku życia. Wizyta w tej nowej instytucji ma rozbudzać w nich ducha wynalazczości i być zachętą do zgłębiania nauki.    

Pliki do pobrania

  • Certyfikat-SOOIPP.pdf