DAO-Naturalna Żywność w Hub of Talents

DAO-Naturalna Żywność w Hub of Talents

06/03/2017 08:15 przez Barbara Supińska Aktualności

Młodzi przedsiębiorcy - Olaf Baranowski oraz Agnieszka Błażewicz wpadli na pomysł stworzenia aplikacji, której celem jest pomoc w bezpośrednim dotarciu do gospodarstwa, gdzie będzie można zakupić naturalnie wytworzoną żywność.

Popyt na zdrową i ekologiczną żywność stale rośnie. Także wśród osób, które nie mają zbyt dużo czasu na jeżdżenie i szukanie punktów sprzedaży. Coraz więcej ludzi na świecie popiera produkty wytwarzane metodami tradycyjnymi. Kupuje jedzenie w sklepach ze zdrową żywnością i u farmerów. W modzie jest pieczenie chleba według starych receptur, robienie domowego makaronu, kwaszenie kapusty. Co prawda, żywności bez środków chemicznych nie da się zupełnie uniknąć, można jednak ograniczyć jedzenie takich produktów, chociażby zapełniając piwnice i spiżarnie przetworami własnej roboty. Pod pojęciem „zdrowej żywności” rozumiemy także tę produkowaną metodami rolnictwa ekologicznego z dbałością o wyeliminowanie używania nawozów sztucznych i pestycydów. W sklepach i marketach coraz więcej półek zajmują produkty BIO, jednak czy konsument może mieć pewność, że to, co kupuje w rzeczywistości wytworzone zostało metodami ekologicznymi?

Młodzi przedsiębiorcy - Olaf Baranowski oraz Agnieszka Błażewicz wpadli na pomysł stworzenia aplikacji, której celem jest pomoc w bezpośrednim dotarciu do gospodarstwa, gdzie będzie można zakupić naturalnie wytworzoną żywność. Jest ona bazą miejsc, w których abonenci – rolnicy – prezentują swoje gospodarstwa oraz oferują produkty przez siebie wyhodowane bądź wytworzone w celu ich sprzedaży. Głównym celem aplikacji jest pomoc w zlokalizowaniu i dotarciu do zdrowej żywności, co umożliwia zastosowanie nowoczesnej technologii - systemu GPS - w aplikacji.

Olaf pochodzi z miejscowości pod Elblągiem, gdzie jego rodzice od lat posiadają gospodarstwo rolne i specjalizują się w uprawie warzyw; Agnieszka to elblążanka, pomysł sprzedaży ekologicznych, sprawdzonych produktów to u niej przede wszystkim wymóg zdrowotny, ale też chęć bezpośredniego dotarcia do sprawdzonych produktów w regionie i podzielenia się informacją z innymi. W tym celu oboje złożyli wniosek w naborze do Platformy startowej dla nowych pomysłów „Hub of Talents” w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Otrzymali tam wsparcie opiekuna, który pomagał im usystematyzować pomysł i dostosować do panujących warunków rynkowych. Dodatkowym wsparciem była stała opieka technoparku, szkolenia, a także pomoc prawna i księgowa dla spółki. Eksperci z Białegostoku docenili innowacyjność aplikacji, a projekt ma szansę trafić do szerokiego grona odbiorców.