Centrum popularyzacji nauki już coraz bliżej

Centrum popularyzacji nauki już coraz bliżej

13/07/2018 12:23 przez Katarzyna Dobrzyńska Aktualności

12 lipca 2018 roku w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się oficjalne podpisanie umowy, dotyczącej zaprojektowania oraz wykonania Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska oraz Prezes Zarządu TRIAS AVI Sp. z o.o. Zbigniew Klonowski.

Konferencja prasowa rozpoczęła się od oficjalnego podpisania umowy ze zwycięzcą przetargu na zaprojektowanie oraz wykonanie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy – firmą TRIAS AVI sp. z o. o. z Warszawy. 

Moja obecność wiąże się z faktem, że pomysł aby zbudować takie centrum popularyzacji nauki pojawił się już w momencie kiedy wmurowywaliśmy kamień węgielny pod budowę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Od tamtego czasu podejmowaliśmy działania, aby to centrum powstało, aż udało się złożyć wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego i otrzymać dofinansowanie. Dzisiaj wkraczamy w ostatni etap przygotowań – realizację projektu. Całkowity koszt inwestycji wynosi 24,4 miliona złotych z czego 12,5 miliona zostanie pokryte ze wspomnianego RPOWP. – rozpoczął konferencję Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku.

Centrum popularyzacji nauki powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, zajmując ponad 3200 metrów kwadratowych. Przestrzeń podzielona zostanie na strefę dedykowaną najmłodszym odbiorcom, w wieku 3-10 lat, oraz na wystawę główną dla młodzieży i dorosłych. W środku, zwiedzający znajdą kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych oraz 4 laboratoria tematyczne.  

Zakończenie inwestycji planujemy na koniec stycznia 2020 roku, czyli za półtorej roku. Liczymy  na to, że najmłodsi będą mogli odwiedzić centrum na ferie zimowe w owym roku. – dodał Prezydent.
Bardzo się cieszę, że udaje nam się już powoli ‘wychodzić z papierów’, ale mimo to przed nami bardzo trudny czas. Z jednej strony zaczyna się budowa, projekty, wykonywanie eksponatów, a z drugiej strony my jako Park, a później operator tego miejsca, musimy się bardzo dobrze przygotować do opracowania oferty merytorycznej. Pozwoli ona zarówno najmłodszym jak i starszym mieszkańcom naszego regionu oraz turystom poznawać otaczający nas świat i patrzeć na rzeczywistość w zupełnie inny sposób. Liczymy na to, że przy współpracy z firmą TRIAS AVI uda nam się osiągnąć ten oczekiwany ‘efekt WOW’. – opowiadała Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T.

Oferta stałej ekspozycji będzie kierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ich opiekunów oraz do osób dorosłych zainteresowanych odkrywaniem świata, wszelkimi dziedzinami nauki i techniki oraz przeprowadzaniem badań i obserwacji zjawisk. W LMMiO będą również organizowane dodatkowe atrakcje takie jak wykłady naukowe czy warsztaty dla dorosłych.  

Centrum popularyzacji nauki pozwoli nie tylko indywidualnie eksperymentować i doświadczać, ale również postaramy się o współpracę z wiodącymi ośrodkami naukowymi nie tylko w Polsce, aby zaoferować mieszkańcom ciekawe wykłady prowadzone przez uznane autorytety ze świata nauki, a także biznesu. O dorosłych nie zapomnimy, każdy w tym miejscu znajdzie coś dla siebie. – zapewniała Dyrektor BPN-T.

Podmiotem realizującym budowę białostockiego centrum nauki jest firma TRIAS AVI Sp. z o.o. z Warszawy. Przedsiębiorstwo ma już na swoim koncie realizacje m.in. dla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy, czy Muzeum Wojska Polskiego.   

Doświadczenie, które posiadamy pozwala nam być pewnym, że osiągniemy ‘efekt wow’ i zrealizujemy założenia wykazane w dokumentacji przetargowej. My jako TRIAS AVI zajmujemy się technologiami audiowizualnymi już od kilkunastu lat. Mamy za sobą realizacje na różnorodnych obiektach takich jak stadiony, hale sportowe, hotele ale również muzea czy centra popularyzacji wiedzy. Uczestniczyliśmy w wielu projektach, najbardziej podobną do obecnej inwestycji było stworzenie Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. – o firmie TRIAS AVI opowiadał Prezes Zbigniew Klonowski.

Misją LMMiO będzie dostarczanie wiedzy i doświadczenia wszystkin jego odbiorcom, niezależnie od wieku, w sposób ciekawy, innowacyjny i zapadający w pamięć, dzięki efektownym i łatwym w obsłudze stanowiskom pozwalającym na empiryczne poznawanie otaczającego nas świata i jego fizycznych reguł. Liczymy na to, że LMMiO podniesie atrakcyjność miasta w oczach mieszkańców, inwestorów i turystów.  

Dzisiaj jako odbiorcy oczekujemy wrażeń – jesteśmy atakowani przekazem z różnych kierunków, dlatego budowanie centrum popularyzacji nauki opartego na eksperymentowaniu i praktycznemu doświadczeniu jest bardzo dobrym kierunkiem. Badania pokazują, że taka forma zachęca dzieci i młodzież do doświadczeń i poznawania nowych obszarów wiedzy. Gratuluję, że Białystok podjął takie wyzwanie. Na pewno będzie to atrakcja nie tylko dla mieszkańców regionu, ale również dla turystów. – zakończył przemówienie Prezes firmy TRIAS AVI.