Były plany, czas na realizację. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy dofinansowane

Były plany, czas na realizację. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy dofinansowane

27/10/2017 12:15 przez Barbara Supińska Aktualności

To już pewne! Innowacyjne centrum nauki, czyli Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, otrzymało wnioskowane dofinansowanie i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie uruchomione już w I kwartale 2020 roku. Jego operatorem będzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Zarząd Województwa przyznał miastu Białystok ponad 17 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Cała inwestycja ma kosztować około 25 milionów.

Tak wiele planów, marzeń i nadziei. W końcu wszystkie mają szanse ujrzeć światło dzienne. Białystok zasługuje na centrum nauki z prawdziwego zdarzenia, które będzie nie tylko edukować, ale przede wszystkim inspirować do zabawy nauką, eksperymentowania, nieustannego stawiania pytań i szukania odpowiedzi. – komentuje Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Stadion pełen doświadczeń

Laboratorium powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku, zajmując ponad 3200 metrów kwadratowych. Centrum Nauki będzie podzielone na dwie strefy: edukacyjna „Strefa Małego Odkrywcy”, dedykowana najmłodszym odbiorcom (3-10 lat) oraz wystawa główna dla młodzieży i dorosłych. Będzie tu można uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki i energetyki. Odwiedzający będą mogli eksperymentować, uczyć się poprzez zabawę mając do dyspozycji ponad 70 stanowisk doświadczalnych.

Mamy nadzieję na to, że w działalność Centrum zaangażują się wspólnie z nami białostockie uczelnie. Pole do współpracy jest ogromne.

Nauka poprzez zabawę

W odkrywaniu świata nauki pomogą najmłodszym Zmysłek i Majka Pytajka. Ci bajkowi przewodnicy zadbają o to, aby pobyt w Strefie Małego Odkrywcy pozostawił mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Zmysłek i Majka Pytajka oprowadzą dzieci po wszystkich stanowiskach, powiedzą jak z nich korzystać i zaszczepią w dzieciach pozytywne skojarzenia z nauką. Ich zadaniem będzie rozbudzanie w dzieciach ciekawości i dociekliwości, a także wytłumaczenie w przystępny sposób, nieraz skomplikowanych zjawisk i pojęć.

Laboratorium dla wszystkich

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy adresowane jest do wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki. Ma przyciągać całe rodziny, by wspólnie odkrywały pasję do wynalazków, nauki, eksperymentów. Będzie to też kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia przez turystów.

Najbliższe działania

Ogłosiliśmy już przetarg na aranżację centrum i zaprojektowanie niezbędnej infrastruktury. Planujemy też ogłoszenie konkursu na nazwę dla tego innowacyjnego obiektu.- dodaje Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.

Otwarcie strefy dla najmłodszych planowane jest na wiosnę 2019 r., natomiast otwarcie wystawy głównej na początku 2020 roku.