Białostocki Park Naukowo-Technologiczny obchodzi 10-lecie istnienia!

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny obchodzi 10-lecie istnienia!

12/08/2021 13:46 przez Barbara Supińska Aktualności

BPN-T rozpoczął swoją działalność w lipcu 2011 roku, ale do nowoczesnego obiektu przy Żurawiej 71 wprowadziliśmy się w maju 2014 r. BPN-T to przede wszystkim ludzie, społeczność młodych, innowacyjnych przedsiębiorców, laboratoria naukowe oraz mnóstwo inicjatyw ukierunkowanych na wsparcie rozwoju nowoczesnej przedsiębiorczości.

10 lat działalności BPN-T to ponad 17 mln zł udzielonej pomocy de minimis. Korzystają z niej młode startupy, które otrzymują zniżki na najem powierzchni biurowych (80% w pierwszym roku działalności, 70% w drugim, 60% w trzecim).

Dotychczas:

  • rezydowało u nas 150 firm,
  • w dwóch centrach coworkingowych, Centroom przy ul. Sienkiewicza 9 oraz w Transferowni przy ul. Żurawiej 71, pracowało ok. 200 coworkerów
  • zorganizowaliśmy ok. 450 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 6200 osób,
  • w ramach projektów Hub of Talents i Hub of Talents 2 wyinkubowaliśmy 230 spółek.

Najważniejsze projekty i inicjatywy:

  • Podlaski Akcelerator Innowacji (PAI) był projektem wspierającym rozwój innowacyjnych pomysłów opartych o zastosowanie nowoczesnych technologii. Do konkursu wpłynęły 34 zgłoszenia, spośród których nagrodzone zostały trzy. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 15 tysięcy złotych otrzymał zespół rozwijający robota Photona. W sumie pula rozdanych nagród wynosiła 25 tysięcy złotych.
  • W ramach BPN-T funkcjonują dwie przestrzenie coworkingowe: Centroom i Transferownia. Są one przeznaczone przede wszystkim dla freelancerów, którzy chcą pracować nad własnym projektem i rozwijać swój biznes w otoczeniu inspirujących ludzi z różnych branż. Na rozwój Centroom i Transferowni BPN-T pozyskał ponad 650 tys. zł dofinansowania z UE. 
  • Platformy startowe dla nowych pomysłów „Hub of Talents” i „Hub of Talents 2” to programy akceleracyjne, których celem jest wsparcie osób z pomysłami na innowacyjny biznes. W ramach projektu uczestnicy realizują indywidualny program inkubacji, podczas którego otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci usług takich jak obsługa księgowa, podatkowa czy prawna. Do pilotażowej edycji programu wpłynęło 650 pomysłów, a do drugiej – 879. Spośród nich do inkubacji wybrano łącznie 230. Na realizację obu projektów BPN-T pozyskał blisko 25 milionów zł dofinansowania z UE. Ponad 90 wyinkubowanych start-upów z powodzeniem ubiegało się o dofinansowanie w ramach POPW (działanie 1.1.2 Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej) i pozyskało ponad 45 milionów zł dofinansowania z UE. 
  • Epi-Centrum Nauki to wyjątkowe i pasjonujące miejsce, które zaprasza do aktywnego odkrywania, rozbudza zainteresowanie naukami technicznymi i przyrodniczymi, pobudza kreatywność, a także prowokuje do zadawania pytań i kwestionowania odpowiedzi. Wszystko po to, aby łatwiej było zrozumieć otaczający nas świat i prawa nim rządzące. Na stworzenie centrum popularyzacji nauki w Białymstoku BPN-T pozyskał ponad 17 milionów zł dofinansowania z UE.  

[Zdjęcie tytułowe przedstawia infografikę, podsumowującą w liczbach 10-lecie działalności BPN-T. W BPN-T rezydowało 150 firm, pracowało 200 coworkerów, zorganizowaliśmy ponad 450 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 6200 osób, wyinkubowaliśmy 230 spółek. ]