3 metrowe poroże jelenia, złota rama rowerowa czy makieta architektoniczna – co mogą mieć ze sobą wspólnego?

3 metrowe poroże jelenia, złota rama rowerowa czy makieta architektoniczna – co mogą mieć ze sobą wspólnego?

11/01/2022 14:01 przez Barbara Supińska Aktualności Z życia firm

Wszystkie wymienione przedmioty łączy technologia wykonania, a mianowicie druk 3D. Są to dzieła zrealizowane przez firmę Trójwymiarowi.pl, działającą w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Zajmuje się ona modelowaniem, skanowaniem oraz drukowaniem obiektów 3D, a jej motto to: „Pozwól nam wydrukować swoje marzenia”.

Trójwymiarowi są otwarci na wszelkie pomysły – realizują te mniejsze, jak figurki lub wydruki uszkodzonych części pojazdów i te wielkogabarytowe: rzeźby, makiety architektoniczne czy scenografie. Ich klientem może zostać każdy, od osób indywidualnych po duże firmy. Trójwymiarowi współpracowali m.in. z firmami Rosti i Masterpress, placówkami naukowymi i państwowymi np. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Archiwum Państwowym w Białymstoku, ale również z wynalazcami, takimi jak Adam Zdanowicz, właściciel Mad Bicycles.

Dziedzina druku 3D jest bardzo szeroka. Po latach pracy przy różnych przedsięwzięciach, ukierunkowujemy się w stronę realizacji projektów wielkogabarytowych. Mowa tu o realizacji scenografii, figur, makiet architektonicznych, rzeźb. Dodatkowo na przestrzeni lat dopracowaliśmy technologię obróbki wydruków, polegającą na możliwości imitacji powierzchni elementów. Przykładowo jesteśmy w stanie realizować figury, które wyglądają jak wykonane z marmuru – mówi Mateusz Stefańczuk, właściciel firmy Trójwymiarowi.pl

Najciekawsze projekty Trójwymiarowych


● Makieta architektoniczna (najnowsze dzieło) zrealizowana dla Archiwum Państwowego w Białymstoku. Wykonana została w skali 1:45, co przełożyło się na 161 cm szerokości i 146 cm długości. W tej realizacji skorzystano z takich technologii jak druk 3D, frezowanie, cięcie i grawerowanie laserem oraz druk UV. Prace trwały ok. trzech miesięcy. 

Największym wyzwaniem w przypadku tej realizacji było dobranie odpowiedniej technologii do danego detalu makiety. Podstawa została wyfrezowana na obrabiarce CNC a następnie ręcznie "zasialiśmy" trawę, przykleiliśmy kamienie wokół budynku, pomalowaliśmy schody, umieściliśmy krzaczki, drzewa. Ogrodzenia, detale typu wentylacja, kamery, dzwonki, oświetlenie, ławki, kosze na śmieci itd. zostały wydrukowane w technologii Druku 3D. Detale elewacji, które imitowały oryginalne miedziane dekory, zostały wycięte laserem i zadrukowane w technologii UV. Natomiast ściany budynku częściowo zostały wycięte i grawerowane laserem. Elementy elewacji, które były gładkie zostały wyfrezowane – wylicza Mateusz Stefańczuk.

● Scenografia do operetki „Wesoła Wdówka” w Operze i Filharmonii Podlaskiej, w której skład weszło 6 jelenich poroży o wysokości 1,8 m i wadze 15 kg każde oraz jedno o wysokości 2,8 metra i wadze 50 kg.  

Przygotowanie samego projektu - modelu 3D oraz jego utechnologicznienie zajęło około czterech dni. W przypadku tak dużych elementów czasochłonne jest opracowanie samej koncepcji wykonania. Tu dodatkowym utrudnieniem był wymóg możliwości odkręcania rogów poroża. Wydruk wszystkich elementów zajął nam prawie miesiąc i zużyliśmy około 80 filamentu – zdradza Mateusz Stefańczuk.

Wydruki były zrealizowane jako wydmuszki i wypełnione wewnątrz pianką poliuretanową oraz wzmocnione wewnętrznie konstrukcją z prętów gwintowanych. Następnie wszystkie elementy zostały ze sobą sklejone, zaszpachlowane i pomalowane. 


W tym przypadku technologię druku 3D w wykorzystano z uwagi na pełną swobodę tworzenia i możliwość dokonania korekty, zmiany kształtu na dowolnym etapie realizacji. Druk 3D daje swobodę dołożenia dowolnej części w każdym miejscu elementu. Ponadto atrakcyjne były koszty takiej realizacji.  

● Wydruk złotej ramy roweru „Materialize” dla Adama Zdanowicza, właściciela Mad Bicycles. Ten rower elektryczny, z geometryczną ramą złożoną ze złotych sześcianów, zdobył w 2019 r. główną nagrodę w prestiżowym konkursie rowerów tworzonych na zamówienie w USA.  

fot. Adam Zdanowicz

fot. Adam Zdanowicz

● Skan i wydruk 3D skamieliny kości pingwina, która miała około 27,3 miliona lat.

Wykonanie modelu 3D Płaczącego Anioła (na podstawie zdjęcia z 1943 roku) i wydruk 3D figury, która została umieszczona na odnowionym nagrobku Księży Słomińskich na cmentarzu w Knyszynie.  

fot. Trójwymiarowi.pl

fot. Trójwymiarowi.pl

Kolejne realizacje

Trójwymiarowi nie mogą narzekać na brak zleceń, obecnie realizują projekt 14 stacji drogi krzyżowej. Każda z nich będzie miała wymiar 80 cm x 60 cm. 


 W planach jest już też wydruk dwóch figur sakralnych o wysokości 175 cm każda.  

Trójwymiarowi.pl zajmują się:

  • Projektowaniem – czyli wykonaniem obiektu od podstaw w oparciu o pomysł zleceniodawcy, bądź pomocą przy już rozpoczętych pracach. Do zaprojektowania modelu zespołowi Trójwymiarowi wystarczy chociażby szkic techniczny lub zdjęcie przedmiotu.
  • Skanowaniem 3D - dzięki profesjonalnemu skanerowi opartemu o światło strukturalne
    i precyzyjną kamerę o dużej rozdzielczości, obiekty są skanowane z bardzo dużą dokładnością dochodzącą nawet do 0,1% jego rozmiaru.  
  • Drukowaniem 3D metodą FDM – pozwala ona na wytwarzanie trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Wykorzystanie technologii FDM zapewnia najwyższą jakość wydruku i prawie nieograniczone możliwości w zakresie skomplikowania obiektu. Stosowane są takie materiały jak: PLA, ABS, Laywood, Nylon, Laybrick.